Polskie Radio
Section05
Marcin Piasecki

PR24 Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. Podsumowanie publistystów

Ostatnie dni obfitowały w szereg wydarzeń społecznych i politycznych, z których każde może być uznane za najważniejsze. Swoisty ranking najważniejszych wydarzeń ostatnich dni próbowali w Polskim Radiu 24 ułożyć publicyści: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Dariusz Grzędziński (Wprost.pl), Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Marcin Piasecki polityka

Zanieczyszczenie Odry. Marcin Piasecki: nie wiemy, co dzieje się na dnie rzeki

- Nie mamy jeszcze stuprocentowej odpowiedzi na pytanie co się stało, ale od strony merytorycznej chyba sytuacja jest w tej chwili jako tako opanowana - powiedział W Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego", komentując wystąpienie minister środowiska Anny Moskwy w sprawie zatrucia wód Odry. - Nie wiadomo, jak wygląda sprawa z dniem Odry i co tam się dzieje - tonował z kolei Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mirosław Skowron Odra środowisko Marcin Piasecki

Dodatek węglowy. Bogumił Łoziński: 3 tys. zł to będzie kwota wystarczająca

- Generalnie dobrze, że osoby, które ogrzewają się węglem, dostaną te pieniądze. Tylko może warto jednak pomyśleć nad tym trochę bardziej systemowo, dlatego że ceny węgla ustalają spółki Skarbu Państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). Gościem "Debaty poranka" był również Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA węgiel energetyka społeczeństwo Bogumił Łoziński Marcin Piasecki

Wojna na Ukrainie. Kosiński: Putin przegrywa militarnie i politycznie

Militarnie jest to porażka Rosji. Politycznie jest to porażka Rosji, ponieważ jest to państwo, które jest w pewien sposób marginalizowane przez znaczną część elit zachodnich (...). Myślę, że Putin nie spodziewał się tak ostrej reakcji Zachodu. Jedyne zwycięstwo Putin odnosi na rynku wewnętrznym - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" i Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk Jacek Liziniewicz Marcin Piasecki ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Donbas

Bogdan Święczkowski nowym sędzią TK. Wojciech Biedroń: świetny wybór

- Tak to jest, że Sejm wybiera sędziów TK, i bardzo dobrze, że tak się stało, to świetny wybór - komentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń z wPolityce.pl mianowanie Bogdana Święczkowskiego na sędziego TK. - Nie ma się z czego cieszyć, nie ma specjalnie czego gratulować - ripostował Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Zdolność koalicyjna PiS i Zjednoczonej Prawicy jest możliwa do uzyskania w tych kluczowych rzeczach, a opozycja w dalszym ciągu buksuje, nie mając pomysłu i na to, co robić i w którą stronę - stwierdził zaś Piotr Grzybowski z "Niedzieli". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Eliza Olczyk Marcin Piasecki Wojciech Biedroń sądownictwo prokuratura Trybunał Konstytucyjny bogdan święczkowski

Kryzys migracyjny nie tylko na granicy z Białorusią? Mosoń: należy wyprzedzić ruchy

- Mamy niezabezpieczone granice z Ukrainą i  Obwodem Kaliningradzkim, dlatego należy się spodziewać, że również migranci z tamtych regionów będą napływać i dzisiaj należy się zastanawiać, co zrobić, aby wyprzedzić ewentualnie ruchy rosyjskie, czy białoruskie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. Gościem "Debaty dnia" był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Złotnicka Marcin Piasecki polityka Białoruś kryzys migracyjny imigranci w Europie służby i bezpieczeństwo

Adam Borowski: pomoc uchodźcom jest ważna, ale musi być dostosowana do sytuacji

- Był czas, że Czeczeni uciekali przed wojną z Rosją i trzeba było te granice otworzyć. Dla nich wtedy pierwszym krajem bezpiecznym była Polska, bo przecież nie Białoruś, która jest zwasalizowana przez Rosję. Natomiast teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, szef warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej". W "Debacie poranka" udział wzięli także Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Marcin Piasecki Adam Borowski POLSKA Białoruś Polityka zagraniczna Polski straż graniczna dyplomacja służby i bezpieczeństwo granica

"Debata dnia". Publicyści o ew. powrocie Tuska do polskiej polityki

Miłosz Lodowski ocenił w Polskim Radiu 24, że ewentualny powrót Donalda Tuska mógłby wpłynąć "jeszcze bardziej destrukcyjnie na relacje w Koalicji Obywatelskiej". Marcin Piasecki jest zdania, że scenariusz, wedle którego były premier powalczyłby o miejsce w wyborach uzupełniających do Senatu (gdyby takie nastąpiły), mógłby wzmocnić opozycję.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marcin Piasecki Miłosz Lodowski Donald Tusk Mirosław Skowron

Dr Artur Bartoszewicz: ograniczono myślenie, co może być alternatywą dla lockdownu

- W pierwszym etapie pandemii, jeśli uznamy, że brak było wiedzy i możliwości działania, usprawiedliwione było reagowanie bez przygotowania. W kolejnych miesiącach rozsądek powinien wrócić, a poszczególne branże, w tym restauratorska, należałoby utrzymywać przy założeniu pewnego reżimu i konsekwencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista (Szkoła Główna Handlowa).
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce pandemia koronawirus POLSKA zdrowie społeczeństwo szczepienia Marcin Piasecki Piotr Wąż

Samorządy chcą protestować przeciwko wetu Polski. Karnowski: zagrażają trwaniu państwa

- Jeżeli Polska ma się pozbywać unijnych pieniędzy, to wydaje się, że protest samorządowców jest dosyć zrozumiały - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Nie może być tak, że samorządy wtrącają się w taktykę negocjacyjną polskiego rządu w UE, to kolejne potwierdzenie, że system samorządowy zagraża trwaniu państwa polskiego - ripostował Jacek Karnowski z "Sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jacek Karnowski Marcin Piasecki Mirosław Skowron społeczeństwo Polska w Unii Europejskiej budżet ue budżet UE 2021-2027

"Brak weta to błąd zagrażający naszej tożsamości". Publicyści o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Gościem "Debaty dnia" byli Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie"), którzy mówili na antenie Polskiego Radia 24 m.in. o budżecie UE i powiązaniu wypłaty funduszy z praworządnością. - To byłby potężny błąd w ramach istnienia Polski w UE, ale również może mocno zepsuć Zjednoczonej Prawicy reputację wśród wyborców - mówił Piasecki o ewentualnym polskim wecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mirosław Skowron Marcin Piasecki Polskie Radio 24 budżet UE 2021-2027

"To w naszej kulturze było do tej pory niespotykane". Łoziński o atakach na budynki kościelne

- Dochodzi do czegoś, czego nie było do tej pory, czyli ataków na budynki kościelne, ataków - na razie słownych - na księży, przerywania mszy świętych - ocenił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). Gośćmi audycji "Debata poranka" byli również Dariusz Grzędziński (wprost.pl) i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Polskie Radio 24 Eliza Olczyk aborcja Marcin Piasecki Trybunał Konstytucyjny protesty w Warszawie protest

Jarosław Kaczyński w składzie rządu? Gac: pewnie dojdzie do podziału kompetencji

- Gdyby pod zwierzchność Jarosława Kaczyńskiego miały wejść MON, MSWiA i Ministerstwo Sprawiedliwości, to trzeba pamiętać, kto kieruje MON i MSWiA, to zaufani ludzie prezesa PiS - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac z "Do rzeczy" pytany o podział kompetencji w rządzie, gdyby wszedł do niego Jarosław Kaczyński. -  Znaków zapytania jest dużo - oceniał z kolei Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka zjednoczona prawica Magdalena Złotnicka Karol Gac Marcin Piasecki

Publicysta o wydarzeniach na Białorusi: Łukaszenka gra na zmęczenie społeczeństwa

- Mamy represje, ale to represje bardziej "miękkie" niż te sprzed 2 tygodni. Mamy aresztowania i wezwania na przesłuchania, ale to gra na zmęczenie bohaterów protestów i społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Gościem audycji był również Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka protest demonstracje polityka Europa Marcin Piasecki ŚWIAT

"Miałoby znaczenie zaraz po wyborach". Tomasz Truskawa o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim

- Gest spotkania się i podania sobie ręki przez obu - wówczas jeszcze - kandydatów, miałby znaczenie dla uspokojenia nastrojów. Dzisiaj, kiedy jesteśmy już ładnych parę dni po ogłoszeniu wyników, to tego typu spotkanie nie ma większego znaczenia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gościem "Debaty Dnia" był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Adrian Stankowski Marcin Piasecki wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda Rafał Trzaskowski