X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sergiusz Piasecki. Niedoszły noblista nauczył się polskiego w więzieniu...

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 14:00
- To bez wątpienia jeden z najwybitniejszych przedstawiciel literatury polskiej okresu międzywojennego. Niezwykłe, że nauczył się pisać w tym języku dopiero po trzydziestce, a wypracował tak poetycki styl - mówił o Sergiuszu Piaseckim historyk prof. Mikołaj Iwanow.
Audio
  • Sergiusz Piasecki. Niedoszły noblista nauczył się polskiego w więzieniu... (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Sergiusz Piasecki
Sergiusz PiaseckiFoto: Wikimedia/CC

- Jego twórczość jest w sposób szczególny nasycona tym, co nazywamy wschodnią duszą - ocenił gość Bartosza Panka. - Dlatego dziś cieszy się ona, pomimo swego zdecydowanie antysowieckiego charakteru, rosnącą popularnością na Białorusi oraz w Rosji. Białoruscy intelektualiści uważają, że choć Piasecki pisał to po Polsku, to nikt lepiej nie oddał piękna ich ojczystej ziemi - dodał.

Pisarstwo bohatera audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" dotyczy przede wszystkim życia na pograniczu polsko-sowieckim, a oparte jest na jego osobistych doświadczeniach. Sergiusz Piasecki działał na kresach najpierw jako agent polskiego wywiadu, następnie jako przemytnik, a nawet... pospolity bandyta. Za napad rabunkowy skazano go w końcu na śmierć, ale ze względu na zasługi dla ojczyzny wyrok złagodzono do 15 lat więzienia. I tak jego pierwsza ("Piąty etap", 1934) oraz najsłynniejsza ("Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", 1935) książka powstały w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze na Świętym Krzyżu.

- To zjawisko bezprecedensowe: wybitny pisarz, który nauczył się swojego języka w stopniu zadowalającym, odbywając karę więzienia - zwrócił uwagę dr Krzysztof Polechoński, znawca życia i twórczości Piaseckiego. Bohater audycji był synem zrusyfikowanego Polaka, jednak przez całe życie podkreślał wierność ojczyźnie przodków oraz niechęć wobec komunizmu i Rosji sowieckiej. Ów radykalizm doprowadził zresztą po wojnie do konfliktu z Jerzym Giedroyciem, o którym również była mowa w audycji.

Do zwolnienia Piaseckiego z więzienia oraz rozkwitu jego aktywności twórczej przyczynił się w ogromnym stopniu Melchior Wańkowicz. Po latach tak wspominał pierwsze widzenie ze swoim protegowanym: - Kiedy go spotkałem, był jedną płonącą żądzą pisania. W ogóle nie obchodziły go pieniądze, które przywiozłem do więzienia, natomiast łapczywie chwycił wieczne pióro. Po zwolnieniu z więzienia napisał do mnie: "za zdjęcie z krzyża dziękuję, dziękuję, dziękuję"...

W audycji "O wszystkim z kulturą" przygotowanej przez Bartosza Panka wypowiadał się także przyjaciel i biograf pisarza prof. Ryszard Demel. 12 września mija 50. rocznica śmierci Sergiusza Piaseckego.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Czubaj: w dziedzinie kryminałów jesteśmy europejską elitą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 16:00
- Narzekamy, że polski film i muzyka nie mogą się przebić, tymczasem w przypadku kryminałów naprawdę nie mamy się czego wstydzić - opowiadał w Dwójce autor wydanej niedawno książki "Martwe Popołudnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moby Dick". Egzystencjalny wieloryb Hermana Melville'a

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 12:40
– Ta literatura stara się wypowiedzieć to, co niewypowiadalne, ująć moment, w którym jesteśmy pewni, że coś odczuwamy, lecz nie potrafimy tego nazwać – mówił w Dwójce amerykanista i tłumacz Paweł Jędrzejko, znawca twórczości Hermana Melville'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gogol – "genialny pisarz, który nie umie po rosyjsku"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 22:00
Tak o autorze "Martwych dusz" miał powiedzieć Iwan Turgieniew. – To spora przesada, ale faktem jest, że język Gogola był oryginalny. Chciałem oddać to w moim przekładzie – mówił w Dwójce Wiktor Dłuski, autor najnowszego tłumaczenia rosyjskiego arcydzieła.
rozwiń zwiń