Polska nowoczesność, czyli baldachim nad grobem Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 13:00
"Ten projekt może wyglądać na coś historycznego, archiwalnego, jednak jest on bardzo aktualny”. W Dwójce rozmawialiśmy o ekspozycji przygotowanej w ramach Polskiego Pawilonu na tegoroczne, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji.
Audio
  • O Polskim Pawilonie na 14. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji mówią Dorota Leśniak oraz Jakub Woynarowski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Figury niemożliwe. Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury  la Biennale di Venezia, 2014.
"Figury niemożliwe". Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury — la Biennale di Venezia, 2014. Foto: Wojciech Wilczyk, CC BY-SA 3.0/zacheta.art.pl

W tym roku Polski Pawilon na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji zagospodarował krakowski Instytut Architektury we współpracy z Jakubem Woynarowskim, projektantem i kuratorem. Głównym elementem prezentacji zatytułowanej "Figury niemożliwe" jest odtworzona w skali 1:1 replika baldachimu nad wejściem do wawelskiego grobu Józefa Piłsudskiego.

Skąd ten niecodzienny element w przestrzeni, która – według założeń kuratora weneckiej ekspozycji, Rema Koolhaasa – miała mówić o spotkaniu dwudziestowiecznej architektury z modernizmem? – Odnieśliśmy się do modernizmu w sposób nieco przewrotny – opowiadał w Dwójce Jakub Woynarowski. – Zajęliśmy się mniej sferą funkcjonalną architektury, a bardziej symboliczną. Zamiast rozbudowanej narracji wybraliśmy jeden przykład, symbolicznie bardzo nośny.

Jak podkreślał w rozmowie z Adrianą Prodeus Jakub Woynarowski, krakowski baldachim należy niejako do dwóch porządków: jego dolna część odwołuje się do historii, górna natomiast, z formami geometrycznymi, syntetycznymi, kojarzy się z modernizmem.

– Ten podział podkreśla jeszcze sama konstrukcja budowli. Górna płyta nie spoczywa bezpośrednio na kolumnach, ale na mało widocznych elementach konstrukcyjnych, które sprawiają, że mamy trochę uczucie lewitacji. Odnosimy wrażenie, że pomiędzy tymi dwoma porządkami istnieje jakaś szczelina, przepaść, która te dwa sposoby myślenia rozdziela. Konstruując replikę, tę szczelinę jeszcze bardziej podkreśliliśmy – tłumaczył artysta.

Jakie znaczenie symboliczne kryje owa szczelina? Jak idee modernistyczne wiążą się z politycznymi, jak im służą? Jak należy rozumieć – w kontekście polskiej nowoczesności – tytułowe "figury niemożliwie”? Wreszcie: w jakim sensie pokazany w Wenecji projekt jest zaskakująco (i niepokojąco) aktualny?

Gośćmi Adriany Prodeus byli Dorota Leśniak (członkini zespołu kuratorskiego Polskiego Pawilonu) oraz Jakub Woynarowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

jp/pg

Zobacz więcej na temat: architektura Wenecja

Czytaj także

Polska architektura z głośnika podbiła Wenecję

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 13:08
Kasia Krakowiak przemieniła galerię w wielki głośnik i w ten sposób zdobyła prestiżowe wyróżnienie na Biennale Architektury w Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka z kosmosu i artyści zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 10:30
– Wyjątkowo szybko rozwijająca się technika znacząco wpłynęła w latach 60. na formę dzieł sztuki, na to, jak artyści wyrażali swoje uczucia i marzenia – mówiła w Dwójce krytyk sztuki Monika Małkowska w rozmowie wokół wystawy "Kosmos wzywa!" w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarte wnętrze. Architektura warszawskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 21:30
– Moim celem jest budowanie obiektów, które odsłaniają wszystko, co mają, i wchodzą w interakcje z mieszkańcami miasta – mówił w Dwójce architekt Thomas Phifer, projektant nowych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa.
rozwiń zwiń