Aktor jako reżyser, czyli niezgoda i zrozumienie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 08:00
– Będąc reżyserem, potrafię pokazać prawie wszystko. Będąc aktorem, prawie nic – mówił Jacek Poniedziałek o dwóch spośród swych wielu artystycznych zajęć.
Audio
  • Aleksandra Popławska, Marcin Hycnar i Jacek Poniedziałek - aktorzy, którzy reżyserują (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jacek Poniedziałek jest nie tylko aktorem i reżyserem, lecz także tłumaczem
Jacek Poniedziałek jest nie tylko aktorem i reżyserem, lecz także tłumaczemFoto: Grzegorz Śledź/PR2

28 marca w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się premiera "Opowiadania brazylijskiego" według Jarosława Iwaszkiewicza, które przygotowuje aktor Marcin Hycnar. Niedawno Jacek Poniedziałek w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego wyreżyserował "Szklaną menażerię". A w stołecznym Teatrze Powszechnym możemy oglądać "Klarę" Aleksandry Popławskiej.

Dlaczego aktorzy decydują się na reżyserowanie? Niektórzy czuli, że pragną "poszerzenia pola walki", że chcą sami opowiadać historie, a nie tylko uczestniczyć w tych, które snuje ktoś inny. Aleksandra Popławska wyznała, że jej motywacją była też częsta niezgoda na wizję reżysera w spektaklach, w których grała. Z kolei Jacek Poniedziałek mówił, że kierowała nim przede wszystkim... wścibskość.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Jacek Wakar

Goście: Aleksandra Popławska (aktorka i reżyserka), Marcin Hycnar (aktor i reżyser), Jacek Poniedziałek (aktor, reżyser i tłumacz)

Data emisji: 24.03.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/asz

Czytaj także

Po Berlinale. "Polskie kino znikąd nie wraca"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 18:00
- Z naszej perspektywy sukcesy "Ciała" i "Performera" wyglądają jak wielki powrót polskiego kina albo jego nowa fala, a to nie tak - mówiła w Dwójce krytyczka Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń