Klata: zespół Starego Teatru nie potrzebuje wroga

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 11:00
- Nie ma już konfliktu z Krakowem. Dyrektor z nowym programem zawsze napotyka na opór części zespołu i publiczności. Reszta to medialna paranoja - ocenił Jan Klata 2,5 roku swojej dyrekcji w legendarnym teatrze.
Audio
  • Rozmowa z Janem Klatą o sytuacji w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jana Klata podczas próby prasowej swojego spektaklu Termopile Polskie
Jana Klata podczas próby prasowej swojego spektaklu "Termopile Polskie"Foto: PAP/Maciej Kulczyński

- Doświadczenia stania ramię w ramię z Krzysztofem Globiszem i Dorotą Segdą naprzeciw zachowującej się opresyjnie grupy publiczności na pewno jednoczy - wspominał Jan Klata, nagłośniony przez media z przyczyn innych niż artystyczne, spektakl "Do Damaszku". - Ale ja nie potrzebuję wspólnego wroga, aby zintegrować zespół. Znakomite role Anny Dymnej czy Jana Peszka potwierdzają zgodę aktorów na wskazany przez mnie kierunek - podkreślił.

Dyrektor Narodowego Starego Teatru nie ukrywał, że żałuje rozstania z Jerzym Trelą i Krystianem Lupą, przez dekady współtworzących fenomen krakowskiej sceny. Czy to oznacza, że możemy liczyć na powrót tych znakomitych artystów?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jacek Wakar

Gość: Jan Klata (dyrektor Narodowego Starego Teatru)

Data emisji: 23.06.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/iz

Czytaj także

"Jan Klata pomylił Kraków z cmentarzem"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 11:00
- Dyrektor Starego Teatru źle zdefiniował wroga. Kraków nie jest aż tak konserwatywny. To nie nekropolia, która czci tylko duchy na Wawelu - uważa krytyk Łukasz Drewniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bluszcz: poza Warszawą zaczyna się inna planeta

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 10:00
- W mniejszych miastach dyrektorzy prowadzą ciągła walkę z władzami samorządowymi lub się z nimi układają - mówił aktor przez lata związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Segda: u Jandy nikt nie zawoła "hańba"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 09:00
- Brakuje mi czasem w Krakowie lżejszego repertuaru - wyjaśniała aktora Starego Teatru swój udział w spektaklu czarnej komedii "Truciciel" na deskach warszawskiego Och-Teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Klata: teatr to wspólne spędzanie czasu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 09:43
- Jest taki moment w teatrze kiedy czas traci sens. Odsłania prawdziwe oblicze i wówczas widzimy rzeczy takie jakie one są dzięki temu, że spędzamy go z aktorami - mówił Jan Klata, dyrektor Starego Teatru w Krakowie.
rozwiń zwiń