Kryminały retro. Czytelnik na równi z detektywem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 19:00
Osadzone w przeszłości kryminały przyciągają czytelników nie tyle makabrycznymi zbrodniami, co klimatem dawnych epok i wyrafinowaną zagadką. Jak skonstruować powieść według klasycznych prawideł gatunku?
Audio
  • Fenomen kryminałów retro (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Od autorów powieści detektywistycznej wymagamy logiki i precyzji. Żadnych ingerencji duchów, żadnych telepatii. Musi być czysta robota - tak o kryminałach złotego wieku pisał Antoni Słonimski
"Od autorów powieści detektywistycznej wymagamy logiki i precyzji. Żadnych ingerencji duchów, żadnych telepatii. Musi być czysta robota" - tak o kryminałach złotego wieku pisał Antoni SłonimskiFoto: Glowimages/East News

Pisarka Dorothy L. Sayers mawiała, że zadaniem czytelnika kryminału jest podejrzewanie każdego. Katarzyna Kwiatkowska, autorka serii kryminałów retro dopowiadała w Dwójce, że czytelnik musi mieć możliwość podążania z detektywem albo nawet przed nim. - Niedopuszczalne jest, by zagadka została rozwiązana dzięki okolicznościom, które wcześniej nie były wspomniane w książce - podkreślała.

Z kolei historyk prof. Tadeusz Cegielski zwracał uwagę na fantastyczne możliwości, jakie dają kryminały retro w dziedzinie opisywania minionych czasów, a jakich nie dają inne gatunki literackie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Tadeusz Cegielski (historyk, autor książki "Detektyw w krainie cudów. Powieść kryminalna  i narodziny nowoczesności" i dwóch powieści kryminalnych), Katarzyna Kwiatkowska (pisarka, autorka serii kryminałów retro m.in. powieści "Zbrodnia w szkarłacie")  oraz Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński (jako Maryla Szymiczkowa zadebiutowali w dziedzinie literatury kryminalnej powieścią "Tajemnica domu Helclów")

Data emisji: 6.08.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/pg

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: fikcja pozwala przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 23:33
Najlepszy znajomy Davida Copperfielda, podróżnik do Bullerbyn, poza tym autor kryminału, na którego podstawie powstał właśnie popularny film. Młody polski pisarz opowiadał w Dwójce o swoich literackich pasjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Lankosz i seryjny morderca

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 13:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Borysem Lankoszem o jego nowym filmie na podstawie powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy".
rozwiń zwiń