Czy "Mein Kampf" jest wciąż niebezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 17:00
Sprzedano ją w niespełna 11 milionach egzemplarzy - była dobrym prezentem urodzinowym, ślubnym czy bożonarodzeniowym...
Pierwsze niemieckie wydanie Mein Kampf - z lipca 1925 roku - eksponowane w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie
Pierwsze niemieckie wydanie "Mein Kampf" - z lipca 1925 roku - eksponowane w Niemieckim Muzeum Historycznym w BerlinieFoto: Wikimedia/domena publiczna

"Mein Kampf" w styczniu przyszłego roku może trafić do wolnego obiegu. W związku z tym niemieccy historycy przygotowują wydanie opatrzone krytycznymi komentarzami. Niektórzy sądzą jednak, że nawet w takiej wersji książka nie powinna ujrzeć światła dziennego.

Czy "Mein Kampf" jest wciąż niebezpieczne? Jakie są argumenty za i przeciw wydaniu książki? Czy zakaz druku coś zmieni, skoro jest ona dostępna w Internecie? O tym porozmawiamy z gośćmi: profesorem Jackiem Hołówką - filozofem oraz dr Katarzyną Woniak z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" we wtorek (8.09) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Michał Nowak.

mm/ag

Czytaj także

Dlaczego anty-Goebbels milczy o Holokauście?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 15:00
Dzienniki Friedricha Kellnera to, zdaniem ich tłumacza Andrzeja Kopackiego, znakomita odpowiedź na dzienniki Goebbelsa. Ten poruszający opis zbrodni hitlerowskich okazuje się jednak niekompletny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfred Rosenberg - architekt ideologii nazistowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 06:00
- Wierzymy, że ta wielka wojna stanowi proces rewolucji i czystości bilogicznej - mówił Alfred Rosenberg. Miał projektować budynki, zaprojektował zbrodniczą ideologię.
rozwiń zwiń