Po festiwalu w Gdyni: polskie kino jako terapia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 21:00
– To kino zaczyna pełnić rolę kogoś, kto namawia nas do akceptacji samych siebie, czasem w całej naszej głupocie – mówił krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.
Audio
  • Krytycy filmowi Tadeusz Sobolewski i Bartosz Żurawiecki podsumowują Festiwal Filmowy w Gdyni w 2015 r. (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z ze zwycięskiego filmu festiwalu w Gdyni BodyCiało w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej
Kadr z ze zwycięskiego filmu festiwalu w Gdyni "Body/Ciało" w reżyserii Małgorzaty SzumowskiejFoto: materiały prasowe

Tadeusz Sobolewski zwrócił szczególną uwagę na dwie produkcje - "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej i "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej. W pierwszym z nich terapeutyczną rolę spełnia swoisty "śmiechopłacz", natomiast film "Moje córki krowy", ukazując paradoksy związane ze śmiercią rodziców, diagnozuje jego zdaniem stan polskiego społeczeństwa.

Krytyk tłumaczył także, dlaczego z ulgą przybywa do Gdyni prosto z festiwalu filmowego w Wenecji, "który ledwo dyszy", a najlepszymi pokazywanymi tam obrazami są... filmy polskie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Tadeusz Sobolewski i Bartosz Żurawiecki (krytycy filmowi)

Data emisji: 21.09.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/ag

Czytaj także

Zmarł Marcin Wrona. Posłuchaj, co mówił o "Demonie"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 16:49
Zapraszamy do wysłuchania ostatniej wypowiedzi reżysera dla Radiowej Jedynki. Joanna Sławińska rozmawiała z Marcinem Wroną, dzień przed jego śmiercią, podczas festiwalu w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Szumowska: dobrze poczekać na sukces

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 18:44
- Wybór mojego filmu przez jury wcale nie był taki oczywisty - mówi Małgorzata Szumowska, autorka nagrodzonego Złotymi Lwami obrazu "Body/Ciało".
rozwiń zwiń