REKLAMA

Moda po polsku, czyli... sztuka kamuflażu?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 20:00
- Jest w polskiej tradycji skłonność nie do wyróżniania się, lecz do znikania w tłumie - mówił Janusz Noniewicz, kierownik Katedry Mody ASP w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o modzie i elegancji w polskiej tradycji i współczesności (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tłum na łódzkiej ulicy w 1983 r.
Tłum na łódzkiej ulicy w 1983 r.Foto: Julo/wikimedia/domena publiczna

- Może to kwestia klimatu, a na pewno naszej historii. Chociażby etos Solidarności nie uwzględnia przecież ekstrawagancji w wyglądzie - zwracał uwagę ekspert. - W drugiej połowie XIX wieku, gdy we Francji rodziła się moda we współczesnym tego słowa znaczeniu, w Polsce mieliśmy powstanie styczniowe. Czerń nie była wyrazem elegancji, lecz żałoby - wyjaśnił.

W audycji podjęliśmy też trudną próbę wyjaśnienia, czym właściwie jest elegancja.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Joanna Klimas (projektantka), Janusz Noniewicz (kierownik Katedry Mody ASP w Warszawie), Barbara Łubko (szefowa działu modowego w magazynie "Viva")

Data emisji: 30.12.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/ei

Czytaj także

Ciuch politycznie niepoprawny. Moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 21:00
– W pierwszym etapie polityki stalinowskiej ubieranie jakiegokolwiek elementu zachodniego stroju mogło zostać uznane przez władze jako działanie przeciw ustrojowi – mówiła w Dwójce historyk sztuki dr Anna Pelka, autorka książki "Z politycznym fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapelusze z głów! Burzliwe dzieje nakryć głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 18:00
Kobiece kapelusze zapożyczone zostały z mody męskiej. - I początkowo jedne i drugie niewiele się różniły - opowiadał dr Łukasz Grzejszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowa polska moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 17:00
- Wyjątkowość Polek wynikała z faktu, że trzeba było mocno pomyśleć, zanim coś się założyło czy kupiło - mówiła w Dwójce Joanna Regina Kowalska, kuratorka wystawy "Modna i już! Moda w PRL" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń