Kiedy w Polsce będziemy mieli Cambridge?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 20:00
Czy rzeczywiście z polskimi uczelniami jest tak źle, jak wynika z międzynarodowych rankingów? I czego im potrzeba: inwestycji czy restrukturyzacji?
Audio
  • Rozmowa o pozycji polskich uczelni w międzynarodowych rankingach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego
Brama główna Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Jorge Láscar, Wikimedia Commons

Prestiżowy magazyn "Times Higher Education" przedstawił nowy ranking 200 najlepszych uniwersytetów europejskich. Niestety znów nie znalazł się na tej liście żaden ośrodek z Polski. O słabej pozycji polskiej nauki świadczyć może także Lista Szanghajska, na której znalazły się tylko Uniwersytet Warszawski i Jagielloński, i to dopiero w czwartej setce.

- Progi w tych rankingach są po prostu bardzo wysoko postawione. Chodzi między innymi o Nagrody Nobla oraz publikacje w "Science" i "Nature" - wyjaśnił Piotr Miller z ministerstwa nauki. - Warto jednak pamiętać, że na słabą pozycję polskiej nauki wpływa na przykład jej instytucjonalne rozdrobnienie. Brytyjskie i inne zachodnie uczelnie tworzą korporacje, a więc ich wyniki się sumują - dodał.

Okazuje się jednak, że nawet przeniesienie Uniwersytetu Cambridge do Polski nie przyniosłoby sukcesu...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek  

Goście: Piotr Müller (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), profesor Janusz Bujnicki, doktor Krystian Szadkowski (UAM w Poznaniu)

Data emisji: 23.03.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/tj

Czytaj także

Po co studenci chodzą do biblioteki?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 17:02
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego dla jednych studentów jest centrum naukowego wszechświata, inni szukają tam miłosnych przygód.
rozwiń zwiń