Andrzej Seweryn: poraża mnie prostota Becketta

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 20:00
- On nie jest żadnym reprezentantem teatru absurdu, niezrozumiałego bełkotu, przeciwnie: światy Krappa czy "Końcówki" to światy proste - mówił o wybitnym irlandzkim dramaturgu Andrzej Seweryn
Audio
  • Z Andrzejem Sewerynem rozmawia Jacek Wakar (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Znakomity aktor, który właśnie dopisał do swego dorobku kolejną rolę z kanonu światowej literatury: Krappa w "Ostatniej taśmie" Samuela Becketta, tłumaczył m.in., na czym polega prostota Beckettowskich tekstów. - Trzeba odrzucić nasze przyzwyczajenia dotyczące tego, co zrozumiałe, i teatru również. Można usiąść na scenie i czytać po prostu tekst. I to już jest dramatyczne, już jest teatrem - podkreślał.

Przykładem na tę "złożoną prostotę" jest choćby "Impromptu Ohio". - Jest tu taka głębia, taka mądrość, taka bezdenna rozpacz, a jednocześnie optymizm spowodowany tym, że autor jest świadomy swojej sytuacji. A świadomość dla mnie nigdy nie może oznaczać głupiego pesymizmu – mówił Andrzej Seweryn.

W rozmowie również m.in. o odświeżaniu własnego wizerunku, rzekomym konflikcie tradycji i nowoczesności w sztuce oraz o tym, jakim doświadczeniem jest dla Andrzeja Seweryna szefowanie Teatrowi Polskiemu w Warszawie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Andrzej Seweryn (aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie)

Data emisji: 15.04.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Czytaj także

Przepis na długowieczność Teatru Scena STU

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 20:00
- Najważniejszy jest stosunek do widza i aktor - mówił w Dwójce Krzysztof Jasiński, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Scena STU. Pretekstem do spotkania było 50-lecie tej krakowskiej sceny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktor czytelnik. Żegnamy Marka Bargiełowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:20
- Był człowiekiem głęboko oczytanym. Zaczynał rozmowę o roli od całości scenariusza. To się bardzo rzadko u aktorów zdarza - mówił o zmarłym 23 marca artyście Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatralny "Przypadek" wg Kieślowskiego a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 17:25
- Ten spektakl był trochę moją ucieczką, głosem sprzeciwu wobec polskich podziałów - mówił Bartosz Szydłowski o "Przypadku według Krzysztofa Kieślowskiego" w Teatrze Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
rozwiń zwiń