Polskie Radio
Section05
Bartosz Szydłowski

Kolejny skandal z udziałem Jerzego Urbana? W Krakowie premiera sztuki o "Goebbelsie stanu wojennego"

W krakowskim teatrze Łaźnia Nowa trwają ostatnie przygotowania do premiery sztuki "Urban. Idę po was…" zrealizowanej na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa "Urban. Biografia". W roli znienawidzonego rzecznika rządu, ale zarazem błyskotliwego felietonisty i kontrowersyjnego wydawcy, Adam Ferency. Reżyseruje Bartosz Szydłowski. Czy będą protesty przed teatrem?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR premiera Teatr Łaźnia Nowa Kraków Jerzy Urban Adam Ferency Bartosz Szydłowski Paweł Pawlica Tomasz Żąda Trójka

Festiwal Teatralny Boska Komedia po raz 16. Bartosz Szydłowski: napięcie nie zejdzie do ostatniego dnia

Festiwal Teatralny Boska Komedia po raz 16. zawita do Krakowa. Wydarzenie potrwa od piątku (8 grudnia) do soboty (16 grudnia), a w jego trakcie zobaczymy najlepsze przedstawienia tego roku z różnych ośrodków teatralnych. - Udało się zbudować taką mapę, że na pewno napięcie od pierwszego do ostatniego dnia nie zejdzie - przekonuje reżyser i dyrektor festiwalu, Bartosz Szydłowski.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Szydłowski spektakl Martyna Podolska

Zmarł Ireneusz Kania, wybitny tłumacz. "Był fenomenem, mędrcem obdarzonym fantastycznym poczuciem humoru"

- Ireneusz Kania był zjawiskiem, jakiego kula ziemska nigdy wcześniej nie nosiła. Tłumaczył z dwudziestu kilku języków, wszystkich europejskich oczywiście, ale również był to sanskryt, tybetański, chiński, hebrajski, starogrecki, nowogrecki, te języki nie miały przed nim tajemnic. Jego dorobek liczy blisko 200 pozycji, to w naszej kulturze coś absolutnie niebywałego - mówił w Dwójce Jerzy Illg.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Kania tłumacz tłumaczenie Bartosz Szydłowski Dwójka Jakub Jamrozek Jerzy Illg Dorota Gacek