Czy znaleźliśmy w Polsce przepis na dobre muzeum?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 20:23
Polskie muzea zostały docenione za granicą. W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o tym, jak robić placówki tego typu.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLINFoto: Wojciech Kryński (Museum of the History of Polish Jews) [CC BY-SA 3.0 pl, Wikimedia Commons

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy za oryginalność ekspozycji, atrakcyjność dla zwiedzających i wkład, jaki wniosła w światowe muzealnictwo. Jednocześnie Muzeum Historii Żydów Polski POLIN otrzymało inną, równie ważną nagrodę - Europejskie Muzeum Roku 2016. W tym przypadku jury podkreśliło jakość wystawy stałej prezentującej 1000 lat wspólnych losów Polaków i Żydów oraz działalność edukacyjną, naukową i społeczną instytucji. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego muzeum w blisko czterdziestoletniej historii konkursu. Czy oznacza, to że znaleźliśmy w Polsce przepis na dobre muzeum? Zapytamy o dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego i wice-dyrektor POLIN Jolantę Gumulę.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w czwartek (21.04) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Bartosz Panek.

bch

Czytaj także

Prof. Rottermund i duchy Zamku Królewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:50
- W Zamku Królewskim w Warszawie, który powstał z niczego, stworzyliśmy oprawę dla tego, co się w nim kiedyś działo. Ta atmosfera wróciła w jego mury - mówił w Dwójce dyrektor Zamku w latach 1991-2015.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięci Ulmów. Zginęli za pomoc Żydom

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 19:00
- Żydów rozstrzelano na strychu. Wiktorię i Józefa zgładzono przed domem na oczach szóstki dzieci, siódme było w drodze - opowiadał o zbrodni w Markowej dr Mateusz Szpytma, dyrektor nowo otwartego Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.
rozwiń zwiń