Pamięci Ulmów. Zginęli za pomoc Żydom

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 19:00
- Żydów rozstrzelano na strychu. Wiktorię i Józefa zgładzono przed domem na oczach szóstki dzieci, siódme było w drodze - opowiadał o zbrodni w Markowej dr Mateusz Szpytma, dyrektor nowo otwartego Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.
Audio
  • Rozmowa o rodzinie Ulmów i zbrodni w Markowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.  Jego patroni podczas II wojny światowej ukrywali ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. zarówno Żydzi, jak i rodzina Ulmów zostali rozstrzelani przez Niemców
Zdjęcie z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Jego patroni podczas II wojny światowej ukrywali ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. zarówno Żydzi, jak i rodzina Ulmów zostali rozstrzelani przez Niemców

W drugiej połowie roku 1942 Ulmowie przyjęli pod swój dach żydowskich sąsiadów Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów. W tym czasie trwała Akcja Reinhard, która miała na celu zagładę Żydów w Generalnej Guberni. - Pewności nie mamy, co było powodem tej pomocy, ale z faktu, że przy rodzinach żydowskich znaleziono kosztowności oraz podkreślonych zdań w Biblii Ulmów o miłosiernym Samarytaninie i miłości bliźniego, możemy wnioskować, że była to pomoc bezinteresowna - opowiadał dr Mateusz Szpytma.

Ulmowie zostali wydani w 1944 roku prawdopodobnie przez granatowego policjanta z Łańcuta. Mateusz Szpytma opowiadał w audycji o przebiegu wstrząsającej zbrodni w domu Ulmów. Wspominał też o losach kierującego egzekucją żandarma Eilerta Diekego, który po wojnie został szefem policji w małej niemieckiej miejscowości. - Dotarliśmy do jego córki. Myślała, że muzeum Ulmów upamiętni dobroczynną działalność jej ojca, na rzecz tej rodziny...

W "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy także z Mirosławem Nizio, który zaprojektował budynek muzeum i otaczającą go przestrzeń (m.in. sad jabłoniowy).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: dr Mateusz Szpytma (dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów), Mirosławem Nizio (architekt)

Data emisji: 17.03.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Stanisław Ostwind. Żyd. Patriota. Żołnierz Niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:30
- To niezwykła postać, burząca schematy. Najwyższy rangą dowódca w polskim podziemiu pochodzenia żydowskiego - mówi Wacław Holewiński, autor książki "Honor mi nie pozwala”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chrześcijaństwo bez judaizmu uschnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 17:00
- Dialog z judaizmem wzbogaca naszą chrześcijańską tożsamość, spotkanie z judaizmem pomaga nam zrozumieć samych siebie - mówił w Dwójce ojciec Wiesław Dawidowski.
rozwiń zwiń