W czym tkwi siła nowych polskich muzeów?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 19:10
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostały docenione przez Radę Europy. W Dwójce dyskutowaliśmy o fenomenie tych placówek.
Audio
  • W czym tkwi siła nowych polskich muzeów, na przykładzie Muzeum Historii Żydów Polskich i Europejskiego Centrum Solidarności (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLINFoto: Wojciech Kryński (Museum of the History of Polish Jews) [CC BY-SA 3.0 pl, Wikimedia Commons

- Naszą misją jest uniwersalizacja historii polskich Żydów - mówiła Jolanta Gumula z POLIN, placówki nagrodzonej prestiżowym tytułem Europejskie Muzeum Roku 2016. - W ten sposób udaje nam się dotrzeć do różnych grup społecznych, które do tej pory nie zajmowały się tym tematem.

Jako przykład takiej uniwersalizacji Jolanta Gumula podawała dyskusję o wątkach homoseksualnych w Biblii czy przedsięwzięcia angażujące miejskich aktywistów.

Z kolei Basil Kerski z Europejskiego Centrum Solidarności, które trzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy za oryginalność ekspozycji, zwracał uwagę, że takiej placówki do tej pory nie było. - Jako pierwsi pokazujemy nie tylko historię Solidarności, ale też drogi do wolności w latach 1989-91. Od Albanii aż do państw bałtyckich. Od Niemiec do Ukrainy. Zostaliśmy docenieni za odwagę.

Dyrektorzy obu placówek opowiadali o reakcjach osób odwiedzających ich muzea, ale też o wyzwaniach, które stoją przed powstającym w Warszawie Muzeum Historii Polski.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Bartosz Panek

Gość: Jolanta Gumula (wicedyrektor Mzueum Historii Żydów Polskich POLIN), Basil Kerski (dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności)

Data emisji: 21.04.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Prof. Rottermund i duchy Zamku Królewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:50
- W Zamku Królewskim w Warszawie, który powstał z niczego, stworzyliśmy oprawę dla tego, co się w nim kiedyś działo. Ta atmosfera wróciła w jego mury - mówił w Dwójce dyrektor Zamku w latach 1991-2015.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięci Ulmów. Zginęli za pomoc Żydom

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 19:00
- Żydów rozstrzelano na strychu. Wiktorię i Józefa zgładzono przed domem na oczach szóstki dzieci, siódme było w drodze - opowiadał o zbrodni w Markowej dr Mateusz Szpytma, dyrektor nowo otwartego Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.
rozwiń zwiń