Strzępka i Demirski: połączyło nas poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 23:00
- Podsumowujemy się po każdym przedstawieniu, bo jest to część naszej pracy. Staramy się stale pilnować i tyle - mówi reżyserka Monika Strzępka. Wraz z dramaturgiem Pawłem Demirski połączyło ją poczucie humoru, temperament i znudzenie nadęciem.
Audio
  • Z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim rozmawia Jacek Wakar (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Monika Strzępka i Paweł Demirski współpracują ze sobą od 2007 roku
Monika Strzępka i Paweł Demirski współpracują ze sobą od 2007 rokuFoto: PAP/Paweł Supernak

Mówiło się o nich "wściekły duet". - My już jesteśmy w zupełnie innym miejscu, a szlamik tego, co robiliśmy 8-10 lat temu, wciąż się ciągnie i mam wrażenie, że część krytyki chciałaby opisywać te zjawiska w teatrze językiem sprzed wielu lat, a nie ma to związku z tym, co się współcześnie dzieje - komentuje reżyserka Monika Strzępka.

Zarówno Demirski, jak i Strzępka zgadzają się, że przygotowywany przez nich w TVP obyczajowy serial "Artyści" o fikcyjnym popularnym teatrze z Warszawy opowiada przede wszystkim o przeżywanym w obecnej Polsce kryzysie wspólnoty i wszechobecnym problemie z empatią. - Każdy wie wszystko na każdy temat i nie ma żadnego sporu, który by generował jakąś wiedzę, tylko wszyscy są okopani na swoich emocjonalnych pozycjach i rozmowa przestaje odgrywać rolę, bo jej jedynym celem jest wymachiwanie flagą własnych poglądów, co jest piekielnie nudne - opowiada Paweł Demirski.

W audycji była mowa również o tym, dlaczego poniedziałki były świętem w rodzinnym domu Moniki Strzępki, czym są krwawe omówienia przedstawień i o tym, jak wyglądał moment wejścia naszych gości w świat teatru.

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Paweł Demirski (dramaturg, dziennikarz)

Data emisji: 1.07.2016

Godzina emisji: 18.00

sm/jp

reklama

Czytaj także

Strzępka i Demirski jak... Olga Lipińska?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 21:00
- Na premierze "Klątwy" obecna była Olga Lipińska. To nie przypadek. Oczywiście Strzępka i Demirski idą głębiej w krytyce systemu, tym razem kapitalistycznego - uważa zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr" Kalina Zalewska. W "Sezonie na Dwójkę" mówiliśmy o współczesnym polskim teatrze politycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Artyści". Strzępka i Demirski kręcą serial

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 16:30
– Przed rozpoczęciem pracy obejrzeliśmy kilkadziesiąt seriali po kilka sezonów – mówiła Monika Strzępka, połowa słynnego teatralnego duetu reżyserskiego.
rozwiń zwiń