Maciej Englert. Dyrektor znaczy "niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 19:00
– To nie jest tak, że ja strasznie chciałem być dyrektorem teatru. Dostałem jednak ciekawą propozycję – mówił reżyser i dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie.
Audio
  • Dyrektor znaczy "niepodległość". Z Maciejem Englertem rozmawia Jacek Wakar (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Maciej Englert dyrektorem Teatru Współczesnego jest od 35 lat. Jego poprzednikiem był Erwin Axer
Maciej Englert dyrektorem Teatru Współczesnego jest od 35 lat. Jego poprzednikiem był Erwin AxerFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– Zostawałem dyrektorem w czasach, kiedy istniało przekonanie, że jeżeli ktoś chce tworzyć bardziej trwały teatr, musi zbudować własny zespół i mieć pewną wolność. W PRL brakowało oczywiście wolności z powodu m.in. cenzury, ale dla reżyserów te czasy nie były wolne także ze względu na dyrektorów, z którymi mieli do czynienia. Najprostszym sposobem na wybicie się choćby na małą niepodległość teatralną było zostanie dyrektorem teatru – tłumaczył Maciej Englert.

Artysta opowiadał w Dwójce, z jakimi trudnościami musiał się zmierzyć, obejmując w wieku 29 lat kierownictwo nad Teatrem Współczesnym w Szczecinie, i na czym polegało zaproponowane przez niego nowe spojrzenie na teatralną pracę. Mówił też o tym, czego nauczył się od swego mistrza Erwina Axera i w jaki sposób tworzy się dziś teatr dla inteligencji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Maciej Englert (reżyser teatralny, dyrektor Teatru Współczesnego)

Data emisji: 2.12.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/jp


Czytaj także

Teatr Studio. Centrum kultury czy teatr repertuarowy?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 17:00
- W systemie projektowym, typowym dla komercyjnych firm, teatr repertuarowy nie ma racji bytu, bo utrzymanie stałego zespołu staje się zbyt kosztowne - komentuje planowane zmiany w warszawskim Teatrze Studio Maciej Englert, prezes Unii Polskich Teatrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktor czytelnik. Żegnamy Marka Bargiełowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:20
- Był człowiekiem głęboko oczytanym. Zaczynał rozmowę o roli od całości scenariusza. To się bardzo rzadko u aktorów zdarza - mówił o zmarłym 23 marca artyście Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń