"Tekst pocierać tekstem". Twórczość Jana Kotta

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 20:00
– Pierwszy jego esej, który przeczytałem jako licealista, był dla mnie objawieniem. Nigdy wcześniej nie czytałem o Szekspirze takich rzeczy! – mówił prof. Józef Opalski, teatrolog, reżyser i przyjaciel Jana Kotta.
Audio
  • "Tekst pocierać tekstem". Twórczość Jana Kotta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jan Kott
Jan KottFoto: PAP/Tomasz Abramowicz

– To się rzadko zdarza, by krytyk teatralny swoimi tekstami wpłynął tak bardzo na największe przedstawienia szekspirowskie drugiej połowy XX wieku. Janek miał taką siłę rażenia, że ten teatr bez jego interpretacji właściwie nie istnieje, a przynajmniej nie istniał – ocenił prof. Józef Opalski.

Gościem Dwójki był także znany naszym słuchaczom krytyk teatralny Paweł Głowacki, który zwrócił uwagę m.in. na oryginalny sposób pisania tekstów oraz interpretowania cudzych tekstów przez Jana Kotta, na "wieczność jego stylu", i na to, jak - w miarę starzenia się - jego twórczość nieuchronnie splatała się z prywatnym życiem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: prof. Józef Opalski (teatrolog i reżyser), Paweł Głowacki (krytyk teatralny)

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

O tym, jak Jan Kott na spodniach pojechał do Czech

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:30
- Byłem niedawno za granicą. Nie bardzo długo, jakieś cztery albo pięć godzin, ale za to nielegalnie - wspominał w archiwalnym nagraniu wybitny krytyk i teoretyk teatru, pisarz i tłumacz. 27 października minęła setna rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cena za flirt z władzą? Sztuka w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 13:00
- Wśród niektórych artystów można było zaobserwować oczarowanie marksizmem. Jeszcze przed wojną byli komunizującymi postaciami, ale w późniejszym okresie ogarnęło ich rozczarowanie – powiedział dr Tomasz Fudala, opowiadając o postawach ludzi kultury wobec władz PRL.
rozwiń zwiń