"Sieranevada". Filmowe nieszczęścia drugiej stypy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 19:00
– Historia osnuta wokół religijnego ceremoniału służy pokazaniu rozbicia więzi rodzinnych, czegoś, co można nazwać fikcją lub umownością relacji, życia w kłamstwie rodzinnym – mówił krytyk filmowy Janusz Wróblewski o nowym filmie Cristiego Puiu, mistrza rumuńskiej Nowej Fali.
Audio
  • "Sieranevada". Filmowe nieszczęścia drugiej stypy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Cristi Puiu Sieranevada
Kadr z filmu Cristi Puiu "Sieranevada"Foto: materiały prasowe

Pełen czarnego humoru komediodramat "Sieranevada" (w polskich kinach od 2 czerwca) odnosi się do tradycji prawosławia z rumuńsko-serbskiego pogranicza, gdzie stypa po śmierci członka rodziny odbywa się nie raz, lecz trzy razy: tuż po zgonie, następnie po roku, a potem siedem lat później.

Film Cristiego Puiu to portret pewnej rodziny, której spotkanie staje się okazją do ujawnienia zadawnionych wzajemnych urazów, kłamstw i politycznych podziałów. Reżyser nie ukrywa, że zainspirowało go jego własne doświadczenie trzykrotnej stypy.

W Dwójce rozmawialiśmy o znaczeniu poszczególnych elementów "Sieranevady", takich jak historyczny kontekst stumetrowego mieszkania, w którym rozgrywa się akcja filmu, a także o fenomenie kina z Rumunii i wielkim międzynarodowym sukcesie rumuńskiej Nowej Fali.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Przygotowała: Anna Fuksiewicz

Goście: Sabra Daici (dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie), Janusz Wróblewski (krytyk filmowy), Joanna Łapińska (dyrektor festiwalu Transatlantyk, wieloletnia dyrektor programowa festiwalu filmowego Nowe Horyzonty)

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Humphrey Bogart. Nietypowy amant z Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:00
- Fenomen tego aktora polega na odejściu od mitycznego uprawiania aktorstwa i postawienia na zwykłość, która okazuje się nieprzeciętna i fascynująca – powiedział w Dwójce prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Fala. Francuska rewolucja filmowa

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:28
W "Akademii kina" o francuskiej Nowej Fali z przełomu lat 50. i 60 XX wieku i jej wpływie na światowe kino opowiadał prof. Marek Hendrykowski.
rozwiń zwiń