Nowa Fala. Francuska rewolucja filmowa

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 15:28
W "Akademii kina" o francuskiej Nowej Fali z przełomu lat 50. i 60 XX wieku i jej wpływie na światowe kino opowiadał prof. Marek Hendrykowski.
Audio
  • Nowa Fala. Francuska rewolucja filmowa (Akademia kina/Dwójka)
Grafika na podstawie kadru z filmu Jules i Jim w reżyserii Franoisa Truffauta
Grafika na podstawie kadru z filmu "Jules i Jim" w reżyserii Françoisa TruffautaFoto: Breve Storia del Cinema/flickr/CC BY 2.0

Nurt zwany francuską Nową Falą dokonał prawdziwej rewolucji na świecie. Obyczajowe przemiany i nowe możliwości techniczne dziesiątej muzy spowodowały, że twórcy spod znaku miesięcznika "Cahiers du cinema" - tacy jak Godard czy Truffaut - przypuścili atak na tradycyjne kino i zaproponowali  zupełnie inną tematykę oraz narrację. Obok wymienionych do czołówki francuskiej Nowej Fali należeli m.in. Alain Resnais, Claude Chabrol i Agnes Varda.

Na sposób ich opowiadania duży wpływ miało kino dokumentalne, improwizacja, wiele scen kręconych było w plenerze, na ulicy, a bohaterowie i odtwarzający ich aktorzy nowego typu (J.P. Belmondo, J. Moreau., J.C. Brialy) niewiele różnili się od ludzi spotykanych na ulicach. W Dwójce profesor Marek Hendrykowski przypomniał historię francuskiej Nowej Fali i jej twórców, a także opowiedział o wpływie tego nurtu na kino światowe, w tym polskie (m.in. filmy Skolimowskiego i Zanussiego).

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 26.05.2017

Godzina emisji: 15.15

mc/bch

Czytaj także

Neorealizm włoski i jego wpływ na światowe kino

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 16:00
W Akademii Kina profesor Marek Hendrykowski przypomniał jedno z najciekawszych zjawisk w historii światowego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Awangarda filmowa lubiła prowokować

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 12:00
- Cały "Pies andaluzyjski" został zaplanowany jako skandal - mówił prof. Marek Hendrykowski o jednym z pierwszych filmów surrealistycznych, debiucie reżyserskim Luisa Buñuela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeska Nowa Fala. Realizm i groteska

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 16:00
- Przez Czechosłowacką Nową Falę przepływa pewien rodzaj sceptycyzmu i tragizmu wymieszanego z komicznością ludzkiego życia - opowiadał w Dwójce prof. Marek Hendrykowski przy okazji rozmowy o bogactwie czeskiego kina lat 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jean Gabin. Romantyczny plebejusz

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 10:00
W "Akademii kina" prof. Marek Hendrykowski przybliżył sylwetkę jednego z najważniejszych francuskich aktorów XX w. - Jeana Gabina. 15 listopada minie 40 lat od śmierci artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykańskie kino kontestacji

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 16:00
W "Akademii kina" z prof. Markiem Hendrykowskim rozmawialiśmy o takich głośnych filmach, jak "Taksówkarz" Martina Scorsese czy "Łowca jeleni" Michaela Cimino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowi buntownicy, czyli angielska młoda fala

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 14:18
W "Akademii kina" rozmawialiśmy o "młodych gniewnych" angielskiego kina, którzy tworzyli na przełomie lat 50. i 60. XX w.
rozwiń zwiń