"13 powodów" - ostrzeżenie czy inspiracja do samobójstwa?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:45
- Ten serial porusza wiele ważnych kwestii dotyczących samobójstw wśród młodzieży, ale wymaga dopowiedzenia - mówiła w Dwójce prof. Agnieszka Gmitrowicz z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. - Osoba nieprzygotowana emocjonalnie nie powinna tego oglądać - oceniał krytyk Łukasz Adamski.
Audio
  • Dyskusja o serialu "13 powodów" w kontekście samobójstw wśród nastolatków (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment plakatu promującego serial 13 powodów
Fragment plakatu promującego serial "13 powodów"Foto: materiały prasowe

Słynny serial oparty na książce Jaya Ashera spotkał się z krytyką ze strony organizacji wskazujących na związek pomiędzy zwiększoną liczbą samobójstw i przekazami medialnymi. Tymczasem zdaniem krytyka filmowego Łukasza Adamskiego "13 powodów" raczej zniechęca do działań autodestrukcyjnych. - Scena samobójstwa jest pozbawiona romantyzmu i niezwykle drastyczna. Co więcej, tuż po niej pokazane zostało cierpienie rodziców, dzięki czemu widać konsekwencje tego działania. Myślę, że nastolatek nie będzie chciał naśladować głównej bohaterki.

Łukasz Adamski dodał, że serial może dostarczyć ważnej wiedzy rodzicom. - Byłem wstrząśnięty, jak wiele małych powodów, niezauważalnych dla dorosłych, może złożyć się na decyzję o samobójstwie.

Zachowania głównej bohaterki i sposób przedstawienia ich w serialu analizowała prof. Agnieszka Gmitrowicz ("Bohaterka nie prezentuje objawów depresji. Ona ma w sobie sfrustrowane potrzeby kochania i posiadania przyjaciółki"). Jako doświadczony lekarz psychiatrii wskazywała na niebezpieczeństwa związane z mediami społecznościowymi, iluzje, jakim ulegają nastolatkowie, oraz nieuważne wsłuchiwanie się rodziców w komunikaty, zwłaszcza niewerbalne, wysyłane przez dzieci. Nasz gość porównał też sytuację młodzieży polskiej i amerykańskiej pod kątem opieki psychiatrycznej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Agnieszka Gmitrowicz - przewodnicząca Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, przewodnicząca Sekcji Naukowej Suicydologii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, oraz dr Anna Baran, przewodnicząca Grupy ds. mediów Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia oraz krytyk filmowy Łukasz Adamski

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Pius XIII. Filmowy papież z kryzysem wiary

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 19:00
- Ten serial nie jest opowieścią o urzędzie papieża. To historia o dorastaniu człowieka i o tym, co się dzieje, gdy niedojrzałość zostaje ubrana w szaty – podkreślił ks. dr hab. Andrzej Draguła, opowiadając o produkcji "Młody papież" Paola Sorrentino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki jest nasz stosunek do rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 10:00
Mogą być banalne, codzienne, nic nie znaczące. Mogą jednak także być wyrazem indywidualności ich posiadacza. Mogą zachwycać i mogą przytłaczać. 
rozwiń zwiń