Joanna Kos-Krauze: w Rwandzie nie ma miejsca, które nie byłoby grobem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:00
- To jest trauma na pokolenia. Tam nie ma osoby, która nie byłaby jakoś związana z ludobójstwem - podkreślała Joanna Kos-Krauze, opowiadając o filmie "Ptaki śpiewają w Kigali", ostatnim dziele zrealizowanym wspólnie ze zmarłym mężem Krzysztofem Krauze.
Audio
  • Z Joanną Kos-Krauze o filmie "Ptaki śpiewają w Kigali" rozmawia Anna Fuksiewicz (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Joanna Kos-Krauze
Joanna Kos-KrauzeFoto: PAP/Leszek Szymański

Jowita budnik1200.jpg
"Ptaki śpiewają w Kigali". Spotkanie z Jowitą Budnik (wideo)

- Jest to historia polskiej ornitolog, która w 1994 roku przebywa w Rwandzie, w czasie, w którym dochodzi do ludobójstwa. Trochę przez przypadek i wbrew sobie ratuje córkę swojego współpracownika, dziewczynę z Tutsi - mówiła reżyserka o fabularnym punkcie wyjścia filmu "Ptaki śpiewają w Kigali". Opowieść ta, zaznaczyła, traktuje o relacji dwóch kobiet, które przeżyły traumę ludobójstwa, doświadczyły przemocy i próbują się z tym uporać.

"Ptaki śpiewają w Kigali" miał być, zwróciła uwagę Joanna Kos-Krauze, filmem o "metafizycznej ciszy". Tymczasem obraz ten nabrał nowych znaczeń w kontekście tematu obecności w Europie uchodźców. - Musimy zrozumieć, że ci ludzie, którymi straszymy się nawzajem, przyjeżdżają straumatyzowani. Większość z nich wolałaby być u siebie - podkreślała reżyserka.

W rozmowie również o tym, jak przebiegała realizacja filmu w Afryce, o współpracy z Krzysztofem Krauze i o bieżącej sytuacji polskiego kina.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: Joanna Kos-Krauze (reżyserka, scenarzystka, producentka, przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/ag

Czytaj także

Krzysztof Krauze: nie sposób oderwać kamery od Cyganów

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 13:30
- Są ogromnie przyjaźni, pełni życia, otwarci. I są fantastycznymi aktorami - zachwycał się w Dwójce reżyser, który właśnie pracuje nad filmem poświęconym legendarnej poetce cygańskiej, Papuszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dla Krzysia Krauzego aktor był najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 17:45
- To rzadka sytuacja na planie filmowym. U niego nie musiałam myśleć, czy z lewej strony zawinie mi się pół włoska, czy z prawej strony mam kołnierzyk. Dzięki temu postaci w jego filmach były pełne - wspominała wybitnego reżysera Ewa Wencel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jowita Budnik: to film o tym, jak żyć po ludobójstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:00
- Historia zaczyna się od rzezi w Rwandzie, ale bohaterki, grane przez mnie i Eliane Umuhire, uciekają do Polski i próbują tu żyć - opowiadała w Dwójce aktorka nagrodzona na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach za rolę w filmie "Ptaki śpiewają w Kigali".
rozwiń zwiń