"Czas mroku". Historia o trudnym człowieku

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 19:10
- To postać nadludzka, a jednocześnie budząca kontrowersje. Był wybuchowy i choleryczny, zarówno w stosunku do swoich bliskich, jak i współpracowników - podkreśliła dr hab. Dorota Babilas, mówiąc o Winstonie Churchillu.
Audio
  • Rozmowa wokół filmu "Czas mroku" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment plakatu filmu Czas mroku
Fragment plakatu filmu "Czas mroku"Foto: materiały prasowe

Goszcząca w Dwójce anglistka m.in. wraz z krytykiem filmowym Jakubem Majmurkiem opowiadała o filmie "Czas mroku", który koncentruje się na pierwszym, niezwykle trudnym miesiącu sprawowania przez Winstona Churchilla funkcji premiera Wielkiej Brytanii.

- Churchill pokazany jest tu jako osoba, która uprzykrza się otoczeniu, a w politycznej walce nie cofa się przez mówieniem złośliwości - powiedział Jakub Majmurek, który dodał, że w nowej produkcji Joego Wrighta jest mało miejsca na ukazanie kontrowersyjnych wątków z życia polityka.

- Reżyser wybrał taki fragment z biografii Churchilla, miedzy majem 1940 a czerwcem 1940, który nie budzi wielkich kontrowersji. Już ukazanie takiego momentu, daje stygnął, że to nie będzie film rewizjonistyczny - dodał gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy m.in. o "mentalności imperialnej" Churchilla oraz kontrowersjach związanych z jego niektórymi decyzjami politycznymi.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: dr hab. Dorota Babilas (anglistka), prof. Michał Leśniewski (historyk) oraz Jakub Majmurek (krytyk filmowy)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 18.00

mz/kd

Czytaj także

Poczdam 1945. Stalin, Truman i Churchill dzielą Europę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 06:00
- Poczdam to było przypieczętowanie zwycięstwa Stalina w wojnie, moment największego triumfu Związku Sowieckiego w jego całej historii - stwierdził profesor Paweł Wieczorkiewicz, komentując obrady Wielkiej Trójki w Poczdamie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

8 czerwca 1946. Gorzkie ukoronowanie polityki aliantów wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 06:00
- W dniu zwycięstwa, Polska, jako pierwszy kraj, który przeciwstawił się III Rzeszy, będzie kroczyć na czele parady zwycięstwa – mówił do polskich żołnierzy w 1940 roku Hugh Dalton, brytyjski minister wojny gospodarczej w rządzie Winstona Churchilla.
rozwiń zwiń