"Rynek książki sobie radzi. Martwmy się o kulturę czytania"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 19:00
- W myśleniu o tym, jak zasilać czytelnictwo, warto się zastanowić, jak ono buduje nasze relacje - mówiła w Dwójce Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu Big Book.
Audio
  • Dyskusja o sposobach na popularyzacje czytelnictwa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

radio radioodbiornik 1200.jpg
"Dla ludzi z mojego pokolenia radio było całym światem"

W audycji dyskutowaliśmy o sposobach popularyzacji czytelnictwa. Uczestniczący w programie organizatorzy literackich festiwali zwracali uwagę, że nie mają problemów z frekwencją podczas swoich wydarzeń. - W Szczebrzeszynie, gdzie organizujemy festiwal Stolica Języka Polskiego, mieszka 5 tysięcy osób. Tymczasem w ubiegłym roku w wydarzeniu tym wzięło udział około 20 tysięcy ludzi - mówił w Dwójce Piotr Duda.

Gość audycji podkreślił, że miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż na Roztocze łatwo jest przyciągnąć czytelników, ze względu na zaciszny i spokojny klimat tego regionu.

Jak jednak spopularyzować czytelnictwo wśród ludzi, którzy nie widzą korzyści w tym zajęciu. Prof. Anna Nasiłowska mówiła o miejscach, w których udało się stworzyć mikroklimat sprzyjający rozwojowi zainteresowania książkami. Z kolei Paulina Wilk zwróciła uwagę na rolę miłośników czytania, którzy poprzez swoje posty w sieci, czy filmiki o książkach, tworzą pozytywną modę na kontakty z literaturą ("rośnie rola rekomendacji znajomych i przyjaciół").

W audycji goście opowiadali o tym, co sprawdza się podczas festiwali literackich. Odnieśli się też do szkolnego kanonu lektur i sytuacji na rynku książki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Michał Nowak

Goście: Piotr Duda (producent Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie), prof. Anna Nasiłowska - (pisarka, literaturoznawczyni) Paulina Wilk (pisarka, współtwórczyni festiwalu Big Book)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/pg

Czytaj także

Powieść przygodowa. Zaczęło się od "prasowego mięsa"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 16:00
– Prasa musi karmić samą siebie i karmić swoich czytelników – tłumaczył literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek przyczyny gwałtownego rozwoju literatury przygodowej w początkach XIX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pojutrze". Paulina Wilk o miastach przyszłości i przyszłości w ogóle

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 12:57
- Świat miał zmierzać w dobrą stronę. Tymczasem po 2000 roku nastąpiło pewne pogubienie. Pojawił się komunikat: nic nie zależy od nas. Jesteśmy w rękach gigantycznych procesów globalnych - mówi w audycji "Strefa literatury" autorka książki "Pojutrze".
rozwiń zwiń