Polskie Radio
Section05

Majdanek

"Majdanek to było piekło". 80 lat temu wyzwolony został niemiecki obóz śmierci

- Chciałam chociaż na chwilę czuć, że nadal jestem człowiekiem. Wszystkie zaczęłyśmy chorować, biegunka z krwią. Nie było toalet, nie było jak się umyć ani w co przebrać. To było piekło – wspomina jedna z więźniarek Majdanka w audycji Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust okupacja niemiecka zbrodnie wojenne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy II wojna światowa

Życie w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego. Reportaż Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin)

Obóz na Majdanku to trudny spadek, a jego muzeum to kłopotliwe sąsiedztwo. Jak się do niego odnosić? Czy możliwe jest pogodzenie żywej pamięci o strasznej historii tego miejsca z poczuciem sąsiedztwa i przynależności? Takie pytania stawia sobie Anna Augustowska, studentka kierunku sztuki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Katarzyna Michalak historia Polski pr poleca II wojna światowa Lublin

Operacja "Dożynki". Niemcy mordują 42 tys. Żydów z Generalnego Gubernatorstwa

- Z głośników od rana rozbrzmiewały melodie walców Straussa, która zagłuszała nieustanny terkot karabinów maszynowych i krzyki konających - wspominał na antenie Polskiego Radia były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku. Była to największa jednostkowa eksterminacja dokonana w historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Żydzi nazizm III Rzesza Holokaust

Bronisław Onufry Kopczyński, kompozytor, dyrygent, poeta, przyjaciel Baczyńskiego

5 kwietnia 1943 roku Bronisław Onufry Kopczyński zmarł w niemieckim obozie na Majdanku, gdzie trafił po aresztowaniu przez Gestapo. W okresie II wojny światowej działał w konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej Konfederacja Narodu, w której kierował pionem kulturowym. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa nazizm Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Czy miłość jest możliwa w piekle obozu koncentracyjnego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że piekło obozu koncentracyjnego to przestrzeń, w której nie ma miejsca na miłość. A jednak. Miłość w strasznych warunkach istniała, rozkwitała, a przede wszystkim dawała siłę, by przetrwać. I o tym opowiada Sylwia Winnik w reporterskiej książce pt. "Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka"
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk książki