Maciej Wojtyszko: z Schillera zostało dużo więcej niż się wydaje

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 17:00
- Uczniowie zostawili dzieci, dzieci zostawiły wnuki i nagle okazuje się, że w serialu Strzępki i Demirskiego dyrektorzy teatrów jak duchy chodzą za obecnym dyrektorem teatru. Ja patrząc na prof. Kulczyńskiego, Axera, czy Bardiniego widzę Schillera - mówił w Dwójce reżyser i pisarz.
Audio
  • Leon Schiller i jego dziedzictwo (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Leon Schiller, 1949 r.
Leon Schiller, 1949 r. Foto: PAP/CAF

W dniu 65. rocznicy śmierci Leona Schillera (25.03), wielkiego twórcy polskiego teatru, rozmawialiśmy w audycji o jego artystycznym dorobku. Schiller bez wątpienia jest postacią, która fascynuje do dziś. Zdumiewa jego rozległy horyzont intelektualny i artystyczny (reżyser, pisarz, historyk, myśliciel).

Czy istnieje artystyczny testament Leona Schillera, a jeśli tak, to czy jest on dzisiaj realizowany? Czy przetrwały jego teatralne idee, teatr monumentalny, staropolszczyzna, model szkolenia polskich ludzi teatru? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Tomasz Mościcki

Goście: prof. Barbara Osterloff i Maciej Wojtyszko

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 17.30

jp/pg/abi

Czytaj także

"Trzy siostry" Czechowa. Dramat bolesny i zawsze aktualny

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 19:00
- Po premierowych pokazach tej sztuki w Moskwie donoszono, że płakały na widowni niewierne żony - o arcydziele Antona Czechowa opowiadała w Dwójce tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Szczepaniak: Hamlet to postać autoironiczna

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 18:00
- To przykład na człowieka z nadświadomością, który jest w niewłaściwym czasie i w niewłaściwy kontekście. I z pewnością się męczy - mówił o Hamlecie Krzysztof Szczepaniak. Aktor wcielił się w tytułową postać najsłynniejszej sztuki Szekspira w najnowszej inscenizacji "Hamleta" w warszawskim Teatrze Dramatycznym.
rozwiń zwiń