Janusz Majewski: nie mogę wyobrazić sobie lepszej zabawki niż kino

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 19:41
- Każdy film jest inny, spotykam się z innymi aktorami, innymi współpracownikami. Do tego wszystkiego cała ta technologia filmowa rzeczywiście jest zabawką dla chłopców. Nie mogę wyobrazić sobie żadnej lepszej, tak jak nie mogę sobie wyobrazić lepszego zawodu - mówił w Dwójce wybitny reżyser.
Audio
  • Janusz Majewski o swoich filmach, miłości do kina i poczuciu humoru (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Janusz Majewski
Janusz MajewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Janusz Majewski - twórca takich filmów, jak "Zaklęte rewiry", "Sublokator", "Zazdrość i medycyna", "Lekcja martwego języka", "C.K.Dezerterzy" i "Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" - kocha film od momentu zobaczenia w lwowskim kinie w wieku 7 lat Disneyowskiej opowieści o Królewnie Snieżce. A było to 80 lat temu.

Pisze także książki, najczęściej wspomnieniowe, jest rektorem Warszawskiej Szkoły Filmowej, laureatem wielu nagród, w tym Złotego Orła za całokształt twórczości.

W swoim dorobku reżyser ma filmy niezwykle gatunkowo różnorodne: melodramaty, filmy historyczne, obyczajowe, sensacyjne, horrory, komedie, dramaty sądowe. Zrealizował także wiele spektakli telewizyjnych. Mimo bardzo wielu produkcji na koncie i sędziwego wieku jego miłość do kina nie wygasa. Aktualnie jest w trakcie realizacji nowego, sensacyjnego filmu opartego na swojej książce "Czarny mercedes".

Kiedy film będzie gotowy? Czy Janusz Majewski czuje się nestorem polskiego kina? Jakie dramatyczne wspomnienie z czasów II wojny światowej wywołuje u niego bajka o Królewnie Śnieżce? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Anna Fuksiewicz

Gość: Janusz Majewski (reżyser, pisarz)

Data emisji: 31.05.2019

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Janusza Majewskiego życie z kinem. "Zaczęło się od Śnieżki"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 13:00
- Być może jeszcze w okresie świątecznym 1938 roku byłem na, premierowej wówczas, "Królewnie Śnieżce". Tam przeżyłem moment zainfekowania kinem - wspominał Janusz Majewski w audycji poświęconej jego biografii "Janusz Majewski. Film - kobieta jego życia" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Majewski: to nie jest Lwów, który znałem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:43
-  Mury są tu wciąż te same, ale duch dawnego Lwowa nie mógł tu przetrwać. Teraz podczas pobytu w tym mieście towarzyszy mi zwykle huśtawka uczuć - powiedział reżyser, który urodził się w przedwojennym Lwowie.
rozwiń zwiń