Janusz Majewski: to nie jest Lwów, który znałem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:43
-  Mury są tu wciąż te same, ale duch dawnego Lwowa nie mógł tu przetrwać. Teraz podczas pobytu w tym mieście towarzyszy mi zwykle huśtawka uczuć - powiedział reżyser, który urodził się w przedwojennym Lwowie.
Audio
  • Z Januszem Majewskim rozmawia Piotr Kędziorek (Poranek Dwójki)

- Pamiętam, jak jeszcze za sowieckich czasów gościłem podczas jednego z festiwali filmowych w Moskwie. Podszedł wtedy do mnie Rosjanin i powiedział, że chce mi kogoś przedstawić. Przyprowadził wtedy do mnie młodą parę urodzoną - tak jak ja - we Lwowie i powiedział: "krajanie przyjechali". Pamiętam, że odczułem wtedy dyskomfort, bo nie mogłem się utożsamić z tymi lwowiakami, a oni ze mną. Prawda jest taka, że są dwa Lwowy. Oni urodzili się w innym niż ja – powiedział Janusz Majewski.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jak reżyser wspomina swoje dzieciństwo w przedwojennym Lwowie, i o tym, jakie kontrasty można znaleźć dziś w tym mieście.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Janusz Majewski (reżyser)

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/jp

Czytaj także

Jeden dzień z życia przedwojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 15:30
W audycji rozmawialiśmy o wystawie "Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław. Rozlana oranżada i niemy film z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy między innymi o koncercie "Płacz nad rozlaną oranżadą" we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki, w którym zagra Instytut Filmów Dźwiękoszczelnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusza Majewskiego życie z kinem. "Zaczęło się od Śnieżki"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 13:00
- Być może jeszcze w okresie świątecznym 1938 roku byłem na, premierowej wówczas, "Królewnie Śnieżce". Tam przeżyłem moment zainfekowania kinem - wspominał Janusz Majewski w audycji poświęconej jego biografii "Janusz Majewski. Film - kobieta jego życia" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczęło się we Lwowie. Wspomnienia Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 08:00
W cyklu "Głosy z przeszłości" przedstawiliśmy opowieści zmarłego 21 lutego br. światowej sławy polskiego dyrygenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ossolineum. Koło ratunkowe rzucone Polakom

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 15:00
– Nie było państwa. Co mogło je zastąpić? Pamięć o przeszłości państwa, które upadło – mówił dr Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum, które kończy właśnie 200 lat.
rozwiń zwiń