Polska pogoń za Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 15:30
- Jeśli chodzi o naszą autoidentyfikację, to na pewno bardzo chcielibyśmy być "zachodem". O proeuropejskim nastawieniu Polaków świadczą wszystkie, od lat przeprowadzane sondaże. Nie ma też w Polsce żadnej siły politycznej, która wskazywałaby na jakąś całkowicie alternatywną drogę rozwoju – przekonywał w Dwójce publicysta Artur Bartkiewicz.
Audio
  • Polskie aspiracje i kompleksy wobec Zachodu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/hyotographics

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o zachodnioeuropejskich aspiracjach Polski. Pragnienie Polaków do bycia "zachodem" Europy nie ulega wątpliwości, ale czy na pewno powinniśmy mówić wciąż tylko o aspiracjach? Czy Polska stała się już Zachodem lecz jeszcze tego nie dostrzegła? Jak duży na to wpływ mogą mieć kompleksy wyniesione z czasów PRL? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Artur Bartkiewicz (dziennikarz i publicysta) oraz prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista)

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Global Forum w Warszawie. „Najgorszy dla Europy byłby jej podział”

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 11:45
Jakie pomysły na przyszłość Unii Europejskiej mają kraje Grupy Wyszehradzkiej i jaki jest ich stosunek do inicjatywy Trójmorza? Między innymi na takie tematy rozmawiano podczas Global Forum w Warszawie, w gronie ministrów spraw ds. europejskich z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. O rozmowach ministrów mówiła w Magazynie Europejskim dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska, która prowadziła dyskusję pod tym hasłem na Global Forum.
rozwiń zwiń