Polskie Radio
Section05
zachód

Zachód potępił atak Iranu. "Musimy uniknąć eskalacji"

Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych i kraje Zachodu odniosły się w wydanych komunikatach do ataku Iranu na Izrael, określając go mianem bezprecedensowego. "Pracujemy, aby ustabilizować sytuację i uniknąć dalszej eskalacji" - napisał premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran konflikty międzynarodowe bezpieczeństwo zachód dyplomacja Unia Europejska ONZ Teheran

Rumuński historyk o sytuacji na Ukrainie: jeśli Zachód się nie zmobilizuje, wygra Putin

Rumuński historyk Armand Gosu powiedział, że "Władimir Putin podjął ostatnią próbę zachowania dawnej imperialnej Rosji, wchodząc w konflikt, który postrzega jako egzystencjalną konfrontację z Zachodem". Jak dodał, "zachód jest silniejszy niż Putin, ale żeby dyktator Rosji nie wygrał, państwa i instytucje Zachodu muszą się zmobilizować".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 NATO zachód

W sieci pojawia się coraz więcej materiałów dla migrantów z Bliskiego Wschodu. Rosja i Białoruś zaostrzają działania

Rosja jest wciąż zainteresowania osłabianiem Zachodu poprzez sztuczny szlak migracyjny - napisał w mediach społecznościowych zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, obywatele krajów arabskich są zachęcani do podróży do Europy poprzez materiały reklamowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo granica kryzys na granicy straż graniczna wojna hybrydowa migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 zachód Białoruś Rosja Władimir Putin Aleksander Łukaszenka

Rosja znowu straszy bronią jądrową. Reżim Moskwy wraca do starych metod

Na najbliższym posiedzeniu prezydium izby Państwowej Dumy ma być procedowana sprawa wyjścia z traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych w Rosji. Niezależni komentatorzy oceniają, że Moskwa podejmuje koleją próbę szantażowana zachodniego świata bronią jądrową. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Moskwa Rosja duma państwowa USA Chiny zachód atom broń jądrowa Europa

Imperialistyczna strategia Kremla. Żaryn ostrzega: Rosja rozszerza strefę wpływów, by destabilizować Zachód

"Rosyjski imperializm jest długofalową strategią Kremla, wymierzoną w Zachód. Rosja rozszerza strefę wpływów w Afryce, by zwiększać potencjał destabilizacji Zachodu" - napisał w czwartek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Afryka wojna na Ukrainie Kreml zachód Stanisław Żaryn Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

"Nie zmieniają optyki Zachodu". Ukraiński politolog o rosyjskich głowicach jądrowych na Białorusi

Ukraiński politolog Ołeh Saakian podkreślił, że "rozmieszczenie przez Rosję głowic jądrowych na Białorusi nie zmienia obronnej optyki państw NATO". Moskiewski reżim ogłosił, że pierwsza partia śmiercionośnej broni już została przetransportowana na Białoruś. Tym informacjom zaprzecza jednak ukraiński wywiad.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT atom Białoruś Rosja Ukraina wojna na Ukrainie zachód

Dr Andrzej Anusz: wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zamyka sprawę

- Myślę, że to wyjaśnienie prezydenta ws. komisji ds. rosyjskich wpływów zupełnie ostudzi emocje i w najbliższych dniach już nie będziemy mieć komentarzy ze strony polityków zachodnich, bo jest jasny przekaz, że ta ustawa nie wchodzi w proces wyborczy - mówił w Programie 3 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Andrzej Duda Rosja Komisja Weryfikacyjna zachód Andrzej Anusz Bartłomiej Graczak POLSKA polityka

Publicyści o ukraińskiej kontrofensywie i podejściu Zachodu

- Właściwie od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przebijają się takie głosy ze strony Zachodu, że być może należy pozwolić wyjść Putinowi z tej wojny z twarzą - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). Gośćmi audycji byli także prof. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja zachód Władimir Putin wojna 2022 zachód Niemcy Francja Polskie Radio 24

Publicyści o ukraińskiej kontrofensywie i podejściu Zachodu

- Właściwie od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przebijają się takie głosy ze strony Zachodu, że być może należy pozwolić wyjść Putinowi z tej wojny z twarzą - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre). Gośćmi audycji byli także prof. Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja zachód Władimir Putin wojna 2022 zachód Niemcy Francja Polskie Radio 24

Rozmowy w bazie lotniczej Ramstein. Dr Lorenz: Zachód dalej będzie udzielał wsparcia Ukrainie

W amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein odbyło się spotkanie Ukraine Defense Consultative Group. Rozmowom przewodniczył minister obrony USA Lloyd Austin, a uczestniczyli w nich sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i szefowie resortów obrony około 40 państw. W spotkaniu wziął udział również wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Wojciech Lorenz Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Jens Stoltenberg NATO Ramstein zachód