Jan Gondowicz: pisanie esejem to wędrówka za intuicją

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 18:25
- Kiedyś ktoś napisał o mnie: dewiza Gondowicza to czytaj, czytaj, bo zawsze się czegoś doczytasz. Rzeczywiście chodzi mi o to, żeby widzieć rzeczy, przez które przeskakuje się wzrokiem a dzięki którym otwiera się jakaś szczelina wiodąca w inną rzeczywistość - mówił w Dwójce ceniony tłumacz i eseista.
Audio
  • Jan Gondowicz i jego literacka podróż w czasie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Gościem audycji był Jan Gondowicz, z którym rozmawialiśmy o jego najnowszej książce "Czekając na Golema" i o ulubionych pisarzach. "Oprócz starzenia się literatura to wciąż najlepszy sposób na podróże w czasie" - pisze w swojej najnowszej książce Jan Gondowicz. Sam podróżuje do literackich światów swoich ulubionych autorów, wśród których są m.in. Gombrowicz, Witkacy, Kafka, Meyrink, Boy-Żeleński, Schwob, Ionesco. Proponuje lekturę zderzającą motywy, sceny, postacie z rożnych książek, uzupełnioną także o inne sztuki - malarstwo, film i teatr.

- Po to, by pisać eseje, trzeba mieć zabełtane w głowie i dlatego tak kiepsko wychodzi to pisanie uczonym akademickim, przywykłym do rygoru odpowiedzialności za każde słowo. Muszą oni tępić szczególnie tak zwane wolne skojarzenia, a pisanie esejem polega na tym, żeby dopuścić do głosu te intuicje, które myśl krytyczna odrzuca. Trzeba za nimi iść, by zobaczyć dokąd doprowadzą - przekonywał ceniony eseista.

Takie podejście przynosi odczytania odkrywcze i zaskakujące, bo jak pisze w jednym z esejów "te moje historie pączkują niespodziewanie i z boku, a la kaktus. Trzeba na to pozwalać, licząc, że zakwitną". Opowieść o tych lekturach przybiera formę eseju, bo jak twierdzi autor we wstępie, to eseista "ocala godność myślenia traktowanego jako sztuka". Dlaczego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń