REKLAMA

Cyfrowe wskrzeszanie aktorów? Na razie może się to nie opłacić

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 19:00
- Generowanie postaci takich jak James Dean czy Marilyn Monroe może się okazać nieciekawą ideą. Widzowie, którzy chodzą na filmy, nie będą mieli poczucia, że to jest jakaś wartość - przewidywała w Dwójce futurolożka dr Aleksandra Przegalińska.
Audio
  • Cyfrowy Frankenstein. Nieboszczycy wrócą na filmowy plan? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/VAlex

Niedawno branżę filmową zelektryzowała wiadomość, że w 2020 roku premierę będzie miał film "Finding Jack", w którym jedną z ról zagra ożywiony komputerowo James Dean. Sięgnięcie po nieżyjącą od ponad 60 lat legendę Hollywood budzi potężne kontrowersje. Pojawia się pytanie, kto tak naprawdę zagra w tym filmie. - To nie będzie James Dean, tylko grupa inżynierów albo ktoś inny z jego wizerunkiem - mówił w Dwójce Paweł Zarzycki z Centrum Innowacji HumanTech.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwrócił uwagę, że taka cyfrowo wygenerowana postać może wywołać efekt "doliny niesamowitości". - Badania pokazują, że ludzie boją się wirtualnego agenta czy robota bardzo podobnego człowieka. To wynika z tego, że trudno odtworzyć różne detale twarzy, mikro gesty, kolor skóry, wilgoć oczu. Taki sztuczny twór zaczyna przypominać osobę chorą albo wygląda jak kukła.

Dziennikarz Marcin Kube dodał, że wiadomość o wskrzeszeniu Deana może być bardziej próbą zwrócenia na siebie uwagi twórców filmu "Finding Jack", którzy do tej pory byli bardziej kojarzeni z kinem klasy C, niż realnym planem. - Nawet jeśliby do tego doszło, pojawia się pytanie, czy widzowie będą chcieli oglądać takiego Jamesa Deana.

Sceptycznie na temat możliwości wykorzystywania sztucznej inteligencji w kulturze wypowiedziała się też dr Aleksandra Przegalińska. Futurolożka rozprawiła się z argumentem, że cyfrowy aktor będzie tańszy niż prawdziwy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: Aleksandra Przegalińska (futurolożka, filozofka), Paweł Zarzycki z Centrum Innowacji HumanTech oraz publicysta Marcin Kube

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

Algorytmy i sztuczna inteligencja. Symbole nowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:45
- Rewolucja technologiczna jest rewolucją procesów, sposobów użycia narzędzi oraz rewolucją komunikacji, czyli sposobów przesyłu i wykorzystania informacji. Swoiste "usieciowienie" świata może nieść bardzo głębokie zmiany, ale nie są one jak na razie fizycznie namacalne – przekonywał w Dwójce politolog dr Krzyszof Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy o superbohaterach. Czego nie widzą Scorsese i Coppola?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 19:00
- Panowie przeoczyli przemianę, jaka się dokonała w świecie komiksu i kina superbohaterskiego - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Moroz.
rozwiń zwiń