X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cyfrowe wskrzeszanie aktorów? Na razie może się to nie opłacić

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 19:00
- Generowanie postaci takich jak James Dean czy Marilyn Monroe może się okazać nieciekawą ideą. Widzowie, którzy chodzą na filmy, nie będą mieli poczucia, że to jest jakaś wartość - przewidywała w Dwójce futurolożka dr Aleksandra Przegalińska.
Audio
  • Cyfrowy Frankenstein. Nieboszczycy wrócą na filmowy plan? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/VAlex

Niedawno branżę filmową zelektryzowała wiadomość, że w 2020 roku premierę będzie miał film "Finding Jack", w którym jedną z ról zagra ożywiony komputerowo James Dean. Sięgnięcie po nieżyjącą od ponad 60 lat legendę Hollywood budzi potężne kontrowersje. Pojawia się pytanie, kto tak naprawdę zagra w tym filmie. - To nie będzie James Dean, tylko grupa inżynierów albo ktoś inny z jego wizerunkiem - mówił w Dwójce Paweł Zarzycki z Centrum Innowacji HumanTech.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwrócił uwagę, że taka cyfrowo wygenerowana postać może wywołać efekt "doliny niesamowitości". - Badania pokazują, że ludzie boją się wirtualnego agenta czy robota bardzo podobnego człowieka. To wynika z tego, że trudno odtworzyć różne detale twarzy, mikro gesty, kolor skóry, wilgoć oczu. Taki sztuczny twór zaczyna przypominać osobę chorą albo wygląda jak kukła.

Dziennikarz Marcin Kube dodał, że wiadomość o wskrzeszeniu Deana może być bardziej próbą zwrócenia na siebie uwagi twórców filmu "Finding Jack", którzy do tej pory byli bardziej kojarzeni z kinem klasy C, niż realnym planem. - Nawet jeśliby do tego doszło, pojawia się pytanie, czy widzowie będą chcieli oglądać takiego Jamesa Deana.

Sceptycznie na temat możliwości wykorzystywania sztucznej inteligencji w kulturze wypowiedziała się też dr Aleksandra Przegalińska. Futurolożka rozprawiła się z argumentem, że cyfrowy aktor będzie tańszy niż prawdziwy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: Aleksandra Przegalińska (futurolożka, filozofka), Paweł Zarzycki z Centrum Innowacji HumanTech oraz publicysta Marcin Kube

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Algorytmy i sztuczna inteligencja. Symbole nowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:45
- Rewolucja technologiczna jest rewolucją procesów, sposobów użycia narzędzi oraz rewolucją komunikacji, czyli sposobów przesyłu i wykorzystania informacji. Swoiste "usieciowienie" świata może nieść bardzo głębokie zmiany, ale nie są one jak na razie fizycznie namacalne – przekonywał w Dwójce politolog dr Krzyszof Mazur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy o superbohaterach. Czego nie widzą Scorsese i Coppola?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 19:00
- Panowie przeoczyli przemianę, jaka się dokonała w świecie komiksu i kina superbohaterskiego - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Moroz.
rozwiń zwiń