X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 15:17
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o rotmistrzu Pileckim oraz o artystycznych przetworzeniach jego wyjątkowego życiorysu.
Rotmistrz Witold Pilecki
Rotmistrz Witold PileckiFoto: PAP/Universal Art Archive / Alamy Stock Photo

Historia rotmistrza Pileckiego zdaje się być idealnym materiałem na film: podczas wojny Witold Pilecki budował w obozie Auschwitz ruch oporu. Raport, w którym pisywał niemieckie zbrodnie, dotarł do aliantów. Działalność konspiracyjną prowadził również po ucieczce z obozu. Po zakończeniu wojny walczył z komunistycznym reżimem. W 1948 roku został skazany w pokazowym procesie i stracony.

Dotąd znaczący portret filmowy rotmistrza nie powstał. Być może jednak sytuacja zmieni się w najbliższych miesiącach. Produkowanych jest właśnie kilka filmów przypominających dokonania rotmistrza.

Gośćmi audycji będą: Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego w Berlinie), Adam Cyra (autor biografii), Dorota Optułowicz-McQuaid (wnuczka Witolda Pileckiego), Krzysztof Kosior (prawnuk Witolda Pileckiego) i David McQuaid (mąż Doroty Optułowicz-McQuaid).

***

"O wszystkim z kulturą" w środę (22.01) w godz. 17.30-18.00. Audycję poprowadzi Jakub Kukla.

am/pg

Zobacz więcej na temat: Witold Pilecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki. Jeszcze nie wszystko wiemy o jego historii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 21:59
- Udał się do Auschwitz w celu zebrania jak największej ilości informacji na temat obozu koncentracyjnego. W 1943 roku spisał swój najbardziej obszerny raport - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Anna Mandrela, autorka dwóch książek o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koszmar prezydenta Rosji". Były doradca Putina o rotmistrzu Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 10:04
Były doradca Władimira Putina napisał na blogu Echa Moskwy, że rotmistrz Witold Pilecki "stał się koszmarem prezydenta Rosji". W ten sposób Andriej Iłłarionow tłumaczy niedawne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta zniekształcające historię II wojny światowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: biografia Witolda Pileckiego z nagrodą Costa Book Awards

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 22:22
Poświęcona Witoldowi Pileckiem książka "Volunteer" Jacka Fairweathera uznana została za najlepszą biografię minionego roku przez jury Costa Book Awards. To jedna z najważniejszych literackich nagród Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń