Marcin Kędzierski: chrześcijaństwo mierzy się z zamętem pojęć

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:30
- Wchodzenie w wojnę kulturową może skazać na używanie języka i stosowanie metod, które będą niechrześcijańskie. Kiedy wchodzimy w retorykę wojenną, możemy stracić z oczu to, co najcenniejsze, że życie doczesne nie jest ostateczną perspektywą - tłumaczył w Dwójce Marcin Kędzierski, dyrektor i główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. ​
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/falco/domena publiczna

Posłuchaj
14:14 [ PR2]PR2 (mp3) 3 wrzesień 2020 17_35_35.mp3 Marcin Kędzierski o wojnie pojęciowej współczesnej kultury i chrześcijaństwa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Zmiany kulturowe, nowe definicje pojęć przez wieki tłumaczonych i rozumianych w kluczu Ewangelii, to rzeczywistość, która jest faktem w Europie Zachodniej. Silny nurt napływa także do Polski, ostatniego bastionu konserwatywnego myślenia o świecie na kontynencie. Czy to koniec chrześcijaństwa? - To, że rzeczywistość kościelna nie będzie obecna w przestrzeni publicznej w takim kształcie, w jakim jest obecnie, nie oznacza wcale, że chrześcijaństwo się skończy - zaznaczył gość Dwójki.

Zdaniem eksperta, chrześcijaństwo będzie musiało ulec istotnym przeobrażeniom. - Głównym wyzwaniem dla chrześcijan współczesnych czasów jest mierzenie się z pewnym zamętem pojęciowym, a dokładniej, że pojęcia, którym chrześcijaństwo nadało jakiś sens: miłość, wolność, miłosierdzie, prawda, są nie tyle kwestionowane, ile zostały wręcz przejęte - mówił Marcin Kędzierski.

Czytaj także:

Siostry Nazaretanki z Nowogródka. Męczennice II wojny światowej

Leszek Kołakowski – filozof niepokorny

Redefinicja kluczowych pojęć musi prowadzić to niezrozumienia na podstawowym poziomie. - To bardzo utrudnia komunikację między chrześcijanami a osobami niewierzącymi - ocenił rozmówca. - Misją chrześcijan jest nauczanie innych, a coraz trudniej jest nauczać, skoro pojęcia, którymi się posługujemy, są niezrozumiałe albo są uważane za śmieszne czy godne pożałowania - podkreślił.

Na czym zdaniem Marcina Kędzierskiego polega zmiana w rozumieniu słów zasadniczych? - Emocjonalność prześwieca dzisiaj bardzo wiele różnych pojęć, bo rzeczywistość przestaje mnie charakter obiektywny - wyjaśniał. - Miłość w rozumieniu chrześcijan jest czymś trwałym, niezmiennym, natomiast współcześnie jest to rozumiane w sensie relatywnym. To bardzo utrudnia rozmowę.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Marcin Kędzierski (dyrektor i główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego) ​

Data emisji: 3.09.2020

Godzina emisji: 17.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Św. Augustyn z Hippony – filozof Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 05:40
Na chrześcijaństwo przeszedł w dorosłym życiu. Jako w pełni dojrzały człowiek połączył wykształcenie obywatela Rzymu z żarliwością neofity. Z tej mieszanki powstał jeden z najważniejszych umysłów młodego Kościoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę - Warszawska Pielgrzymka Pandemiczna

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 07:00
Iść czy nie iść? Jak iść, żeby było bezpiecznie? To pytania w tym roku w sposób wyjątkowy towarzyszące pątnikom podejmującym sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę.
rozwiń zwiń