Tomasz Konieczny o nauce koncertowania online

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 17:47
- Online to nie jest mój świat, zostałem do niego przymuszony w tej chwili. Nagrania zaczynaliśmy w warunkach domowych, skończyliśmy na tym, że mamy w tej chwili zakupiony sprzęt wysokiej jakości. Nauczyliśmy się nowych umiejętności. - mówił w Dwójce o swojej obecności w sieci światowej sławy bass-baryton Tomasz Konieczny.
Tomasz Konieczny
Tomasz KoniecznyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
25:47 2020_09_18_17_33_00_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 Rozmowa z Tomaszem Koniecznym o doświadczeniach pandemii i muzycznych planach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Tomasz Konieczny 1200.jpg
Tomasz Konieczny: potrzebujemy siebie nawzajem

Z Tomaszem Koniecznym rozmawialiśmy o tym, jak bardzo zmieniło się życie operowe w ciągu ostatnich miesięcy. - Jestem człowiekiem, który nie spoczywa na laurach i nie będę udawał, że jest mi fajnie w tym czasie pandemii - nie krył gość Dwójki. - Zabroniono nam pracy i to nie tylko w Europie, tylko praktycznie na całym świecie, instytucje są pozamykane jeszcze albo grają sporadycznie, koncerty odbywają się z ograniczeniami, ludzie nie chcą przychodzić - wymieniał.

Śpiewak znalazł jednak sposób, żeby ciekawie wykorzystać przestrzeń online, do której w znacznej mierze przeniosło się życie kulturalne. Okazją są warsztaty "Song Master Class", przygotowane przez Tomasza Koniecznego i Lecha Napierałę. Poprzez kilkanaście lekcji skierowanych do polskich i zagranicznych odbiorców (powstaje m.in. wersja japońska!) można zgłębić świat pieśni Romualda Twardowskiego i Stanisława Moniuszki. - Nagraliśmy płytę z pieśniami Romualda Twardowskiego, naszego jubilata, który w tym roku skończył 90 lat - tłumaczył artysta. - Stąd wybór utworów, nad którymi pracujemy.

Czytaj także:

Muzyczne ścieżki Romualda Twardowskiego

Maciej Tworek: miałem szczęście do pedagogów

- To jest niezwykłe przeżycie, jeżeli można skonsultować się z kompozytorem, zapytać o co mu chodziło, z drugiej strony może to być uciążliwe, gdy jest jeszcze jedna osoba na sali. Zdarzyło nam się, że po zakończeniu utworu mistrz Twardowski zbyt wcześnie powiedział "brawo" - wspominał Tomasz Konieczny. - Romuald Twardowski jest bardzo młodym duchem człowiekiem. Jestem bardzo szczęśliwy, że tego człowieka poznałem i spotkaliśmy się z tym repertuarem - zaznaczył. - On jest troszeczkę u nas niedoceniony.

W rozmowie zaprosiliśmy także na recitale i spektakle z udziałem naszego gościa. Tomasza Koniecznego kojarzy się choćby z repertuarem wagnerowskim, tymczasem w najbliższym sezonie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej będzie można go podziwiać m.in. w rzadko wykonywanej przez niego partii Scarpii w "Tosce" Pucciniego – wcześniej zaśpiewał ją tylko w 2014 roku w wiedeńskiej Staatsoper.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Konieczny (bas-baryton)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 17.30


Wideo zapowiedź audycji:


 

Czytaj także

Alicja Węgorzewska nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 10:59
- Kapituła tej nagrody to grono bardzo zacnych włoskich dziennikarek przyglądających się różnym artystom i oceniającym nie tylko ich dorobek, ale także zaangażowanie we wspieranie talentu młodych, znajdujących się w trudnej sytuacji artystów - mówiła w "Poranku Dwójki" laureatka Women in Cinema Award. Nagrodę przyznano podczas tegorocznego Festiwalu w Wenecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: nowy sezon w Teatrze Wielkim będzie gwiazdorski

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 18:00
- Będą Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak, będziemy mieli do czynienia także z wybitnymi reżyserami: Willy Decker, Mariusz Treliński z Borysem Kudličką, na koniec sezonu "Cyganeria" w reżyserii Barbary Wysockiej - zapowiadał w Dwójce sezon artystyczny 2020/2021 dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń