Jacek Dukaj w świecie ideogramów. Zobacz WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 19:30
- Pytanie, czy piszący i czytający jest świadom tego, w jaki sposób pismo na nim pracuje i jaki naddatek wiedzy produkuje użycie tego pisma. To jest idea, dookoła której budowałem - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia pisarz Jacek Dukaj.
Imperium Chmur Jacek Dukaj
"Imperium Chmur" Jacek DukajFoto: mat.pras.

Zobacz wideo:


Z czego wynika kulturowe podobieństwo Polski i Japonii? Czy pismo chińskie może stać się źródłem cywilizacyjnej przewagi? Dlaczego rozwój technologii nie sprzyja demokracji? Między innymi na te tematy rozmawialiśmy z Jackiem Dukajem - wielokrotnie nagradzanym prozaikiem, eseistą i krytykiem, laureatem nagrody Kościelskich oraz Europejskiej Nagrody Literackiej.


Posłuchaj
26:16 [ PR2]PR2 (mp3) 15 grudzień 2020 17_31_57.mp3 Jacek Dukaj o relacji języka i pisma do rzeczywistości (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Wydane na jesieni tego roku "Imperium chmur" to powieść o relacji języka i pisma do rzeczywistości. - Chciałem pokazać, że różnica pomiędzy myśleniem o rzeczywistości, percepcją rzeczywistości i pewnym rodzajem rozwiązywania rzeczywistości, którym są nauki ścisłe, zależy od tego, czy osoba myśląca i cała kultura jest oparta na piśmie zachodnim – alfabetycznym, jak nasze łacińskie, czy też na piśmie takim jak chińskie, gdzie patrzysz na świat i odczytujesz go tak, jak czytasz znaki - tłumaczył pisarz.

Czytaj także:

Pod koniec XIX wieku do cesarza Mutsuhito trafia Stanisław Wokulski, emisariusz Kraju, Którego Nie Ma, aby zawrzeć sojusz oparty na odkryciu doktora Geista: technologii metalu lżejszego od powietrza. To punkt wyjścia fabuły "Imperium chmur".

Sama narracja powieści prowadzi jednak nie tyle do śledzenia perypetii bohaterów, ile do odkrywania ścieżek myślenia zdeterminowanych przez pismo. - Sposób zapisu produkuje naddatek rzeczywistości i ten naddatek wiedzy jest zawarty w samym piśmie - podkreślił Jacek Dukaj. - Ty nie jesteś władny tego zmienić, bo urodziłeś się w kulturze, w której to pismo istnieje i tylko możesz wybrać, że zapiszesz tę rzecz tym ideogramem, a nie tym - wyjaśniał.


Źr. Wydawnictwo Literackie /Jak powstała okładka do książki „Imperium chmur” Jacka Dukaja?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jacek Dukaj (pisarz)

Data emisji: 15.12.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Marcel Woźniak: najważniejsze jest szukanie prawdy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 10:44
- W  moim przekonaniu jest to jedna z najważniejszych książek tego roku, dlatego, że dużo nam mówi o kondycji naszego internetowego świata - powiedział w Dwójce pisarz Marcel Woźniak o książce "Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację" Christophera Wyliego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Majer: powieść "Skoruń" ujęła mnie soczystym, zmysłowym językiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 21:04
- Język powieści "Skoruń" Macieja Płazy jest z jednej strony zatopiony w regionalizmach i gwarze, bo to książka o wsi pod Sandomierzem. Z drugiej strony to taka polszczyzna, która jest bardzo literacka - mówił w Dwójce filolog i tłumacz literatury anglojęzycznej Krzysztof Majer.
rozwiń zwiń