X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ile o nas wiedzą dzięki social media?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 18:11
Facebook będzie musiał zapłacić 5 miliardów dolarów grzywny za aferę Cambridge Analytica. Sprawy, która stała się punktem zwrotnym w naszym podejściu do mediów społecznościowych. 
Audio
  • Pozwolenie do dostęp do mikrofonu i kamery? Na co nie powinniśmy pozwalać społecznościówkom? (Czat Czwórki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: GaudiLab/Shutterstock.com

Nie czujemy się dobrze w roli targetu. Nie powinno być zgody politycznej na to, że jesteśmy nieustannie obserwowani i manipulowani Katarzyna Szymielewicz 

Po tym wydarzeniu zaczęliśmy zwracać uwagę na to, jakie dane udostępniamy w mediach społecznościowych. Co takie portale o nas wiedzą i czy nam to przeszkadza? Czy nasze dane będą teraz bardziej bezpieczne?

Nie wyłączamy się z tej gry, bo to bardzo trudne. Jesteśmy częścią pewnego kręgu kulturowego, staliśmy się zakładnikami tej sytuacji Tomasz Ochocki

- Media społecznościowe wiedzą dziś o nas wszystko. Od preferencji zakupowych, przez polityczne, zainteresowania, miejsca, które odwiedzamy, sieci kontaktów - wyliczał Tomasz Ochocki z Odo24. - Wiedza o tym, jakie informacje na nasz temat zbierają i przechowują społecznościówki jest punktem wyjścia do zastanowienia się, w jaki sposób są wykorzystywane. Staliśmy się zasobem.

Płacimy ogromną cenę za pozorną przynależność. Ta chwila rozrywki prowadzi do uzależnień, odebrania prywatności, manipulacji i chorób cywilizacyjnych Katarzyna Szymielewicz 

- Nie wiemy w jakim stopniu informacje na nasz temat są wykorzystywane. Większość naszych wniosków opiera się na przypuszczeniach - uzupełniała Katarzyna Szymielewicz, prawniczka, założycielka Fundacji Panoptykon zajmującej się ochroną prywatności. - A obserwują nas bez przerwy. Śledzą się każde polubienie i kliknięcie. Nie wiemy, co z tych obserwacji wynika, bo firmy, które je zlecają nie muszą nikomu o nich raportować. Powinniśmy zająć polityczne stanowisko wobec platform, bo ich działanie jest dla nas krzywdzące - zaznaczała prawnik.

Czy kamera i mikrofon w urządzeniach, z których korzystamy mogą być używane bez naszej wiedzy? Jak działa algorytmiczna mapa Facebooka? Jakimi metodami pozyskiwania danych posługują się korporacje? Czym społecznościówki staną się bardziej prywatne?Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Gość: Tomasz Ochocki (Odo24), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon)

Data emisji: 19.11.2019

Godzina emisji: 16.09

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media społecznościowe. Ile prawdy o nas jest w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 19:26
"Moje życie jest takie zwyczajne" - można pomyśleć przeglądając zdjęcia publikowane przez innych w mediach społecznościowych. - Bardzo często widać, że takie "doskonałe profile" są naciągane. Problemem jest to, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - tłumaczył Łukasz Głąbicki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wyczyścimy fejsa z naszych danych?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 14:04
Facebook zapowiedział narzędzie służące do usywania danych i naszej historii z portalu. Czy warto w to wierzyć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość mediów społecznościowych, a prywatność

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 14:59
Media społecznościowe wiedzą o nas wiele, czasami więcej niż rodzina. Czy potrzebujemy nadzoru prawnego nad mediami społecznościowymi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak fake newsy wpływają na świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 21:07
Na wielką i małą skalę fake newsy zmieniają świat. Potrafią wpłynąć nasze decyzje w niewielkich sprawach, ale też owocują globalnymi konfliktami.
rozwiń zwiń