Franco Zeffirelli. Tytan filmu rozkochany w operze

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 18:10
- Zeffirelli uczył się artystycznego rzemiosła od straszego o siedemnaście lat Viscontiego. Luchino Visconti, z którym pracował w teatrze jako scenograf, był jego mistrzem i mentorem. To on właśnie przekazał Zeffirellemu tajniki sztuki reżyserii filmowej i operowej – mówiła w Dwójce italianistka Anna Osmólska-Mętrak.
Audio
  • Zeffirelli - reżyser długodystansowiec (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Franco Zeffirelli
Franco ZeffirelliFoto: PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

Audycję poświęciliśmy postaci zmarłego 15 czerwca 2019 roku, światowej sławy włoskiego reżysera filmowego, operowego i teatralnego. Franco Zeffirelli zapisał się w historii nie tylko jako filmowiec, ale także jako scenograf, projektant kostiumów, producent i aktor. Wybitny artysta był laureatem nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej i wielkim miłośnikiem opery. Jego ostatnim dziełem była "Wieczna Callas" z 2002 roku, film pokazujący ostatnie dni gwiazdy opery Marii Callas, przyjaciółki Zeffirellego, z którą kilkakrotnie współpracował.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o dokonaniach twórczych zmarłego artysty oraz meandrach jego biografii i oszałamiającej kariery artystycznej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Przygotował: Marcin Pesta

Goście: Anna Osmólska-Mętrak (italianistka) i Dorota Kozińska (krytyk muzyczna)

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Wojciechowski: narobiłem kłopotów Konwickiemu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 13:11
- Miałem pomysły, składałem scenariusze i w końcu zrobiłem jakiś film, który został bardzo źle oceniony przez towarzyszy partyjnych. Tadeusz Konwicki, który był kierownikiem literackim miał przez to wiele przykrości - wspominał w Dwójce taternik, pisarz i reżyser w jednej osobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Dębska: "Zabawa, zabawa" to film o trzech kobietach na zakręcie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 11:37
- Chodziło mi o to, by te kobiety zrozumieć, polubić je. By z nimi współodczuwać - podkreślała Kinga Dębska, opowiadając o swoim najnowszym filmie "Zabawa, zabawa" traktującym o problemie alkoholizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Franco Zeffirelli. Artysta miał 96 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 14:37
Światowej sławy włoski reżyser filmowy, a także scenograf, projektant kostiumów, producent i aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, laureat nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej zmarł mając 96 lat.
rozwiń zwiń