Tomasz Konior: Warszawa to miasto, które wraca do kultury ulicy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 21:00
- Aleje Jerozolimskie czy ulica Marszałkowska, to miejsca które jeszcze do niedawna były podporządkowane jednemu celowi: żeby jak szybciej przez nie przejechać. Dzisiaj przekształcają się w pasaże, deptaki, sadzone są drzewa, stają się po prostu przyjazne - mówił w Dwójce architekt Tomasz Konior.
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: TTstudio/ Shutterstock

Posłuchaj
29:08 OWZK spotkanie z architektem Tomaszem Koniorem godzl.17.30 8.06.2021.mp3 Spotkanie z architektem Tomaszem Koniorem (Dwójka/O wszystkim z kulturą)

 

Tomasz Konior jest jednym z najwybitniejszych architektów polskich, laureatem licznych międzynarodowych nagród i wyróżnień. W audycji "O wszystkim z kulturą" opowiadał o nowym, "postpandemicznym" podejściu do architektury miast.

- Dzisiaj wracamy do koncepcji, że dobre miasto to takie, które ma skalę bliską człowiekowi. Miasto, w którym w ciągu pięciu czy piętnastu minut piechotą, możesz osiągnąć wszystkie funkcje, które są ci potrzebne. Paryż organizuje się na nowo jako miasto dostępne w 15 minut, Bruksela w 5 minut.  W Warszawie również zdarzyło się przez ostatnie lata bardzo dużo dobrego - mówił Tomasz Konior.


Pałac Saski NAC 1200.jpg
Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent powołał zespół do opracowania projektu ustawy

Gość Dwójki opracował koncepcję nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - jej realizację ukończono w 2014 roku. Jest także autorem projektu Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" w Katowicach. Prywatnie, wielbiciel miejskiej przestrzeni.

- Nie ukrywam, że jestem miastoholikiem. To, co kocham najbardziej, to tętniące życiem miasto, które łączy w sobie całą mnogość różnorodności. Miasto pełną gębą, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Za każdym razem powtarzam, że cywilizacja wymyśliła coś wspaniałego: koncepcję miasta. Oczywiście, we wszystkim ważna jest pewna równowaga i dobre proporcje - wyjaśniał Konior.

Tomasz Konior jest laureatem Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy w kategorii "Nowe życie budynków" za realizację nowej siedziby Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1. 

- "Nowa Miodowa", bo tak jest nazywana ta placówka, którą zaprojektowaliśmy przy ulicy Rakowieckiej, to jest dla nas  tak naprawdę kolejne spełnienie marzeń o projektowaniu w ścisłej tkance miejskiej, gdzie nadajemy nowe oblicze czemuś co już jest, zmieniamy to miejsce i wprowadzamy tam nowe życie - wyjaśniał Tomasz Konior.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Konior (architekt)

Data emisji: 8.06.2021

Godzina emisji: 17.30

mw

Czytaj także

Filip Springer: Zrozumieć architekturę PRL - u

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 16:49
- Jest taka teoria prof. Bohdana Jałowieckiego, który napisał, że w 2013 roku zacznie się degradacja bloków wybudowanych w czasach Polski Ludowej – mówił w Czwórce Filip Springer, autor publikacji "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Piątek: Bohdan Pniewski to architektura i styl sam w sobie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:40
- W Warszawie mówiło się o "pniewszczyźnie", czyli autorskim stylu Pniewskiego. To był człowiek, który łączył epoki. Tworzył syntezę nowoczesności i tradycji i to jeden z sekretów jego sukcesu - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek, autor książki "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy".
rozwiń zwiń