Grzegorz Piątek: Bohdan Pniewski to architektura i styl sam w sobie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:40
- W Warszawie mówiło się o "pniewszczyźnie", czyli autorskim stylu Pniewskiego. To był człowiek, który łączył epoki. Tworzył syntezę nowoczesności i tradycji i to jeden z sekretów jego sukcesu - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek, autor książki "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy".
Bohdan Pniewski, w tle Dom Chłopa
Bohdan Pniewski, w tle Dom Chłopa Foto: NAC

budowa osiedle 1200.jpg
Trudne dziedzictwo historycznych miejsc

Posłuchaj
17:43 Poranek Dwójki 26.05.2021 główny.mp3 Grzegorz Piątek o architekturze Bohdana Pniewskiego (Poranek Dwójki)

Teatr Wielki, Szkoła Baletowa, gmach Narodowego Banku Polskiego, Dom Chłopa, a nawet budynek Polskiego Radia – to architektoniczne dzieła Bohdana Pniewskiego, który jest bohaterem najnowszej książki Grzegorza Piątka. Bohdan Pniewski był przedstawicielem pierwszego pokolenia architektów wykształconych w II Rzeczpospolitej.

- Po przewrocie majowym kariera Pniewskiego niewątpliwie nabiera tempa - opowiadał biograf architekta. - Zaczyna pracować dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i instytucji rządowych. Na samym początku projektował wille i domy jednorodzinne, ale bardzo szybko przeszedł do prestiżowych zleceń państwowych. Na pewno napędem jego kariery były kontakty z lat młodości: z harcerstwa, gimnazjum warszawskiego na Staszica. Jego koledzy z dzieciństwa stawali się znanymi ludźmi i chcieli pracować z architektem, którego znali. Ale on sam dowodził, że na uznanie zasługiwał.

Czytaj też:


warszawa centralna dworzec centralny free shutt 1200 .jpg
Dworzec Centralny – perełka warszawskiego modernizmu

Jak zauważył Grzegorz Piątek, często jego styl określano mianem "pniewszczyzny". - To sformułowanie brzmi może trochę szyderczo, ale z czasem straciło swój satyryczny podtekst. Pniewski miał i wrogów, i zwolenników. Wielu uważało, że jego architektura jest niedostatecznie awangardowa i za bardzo nawiązuje do historii. Rzeczywiście, Pniewski czerpał pełnymi garściami z tradycji polskiej, europejskiej, a przede wszystkim włoskiej. Odwoływał się do renesansu, kochał kamień, a jednocześnie korzystał ze zdobyczy XX wieku. Tworzył syntezę nowoczesności i tradycji i to się podobało klientom.

- Ten człowiek jeszcze przed wojną zrobił ogromną karierę – i to karierę architekta państwowego, ulubionego architekta władzy - dodał gość audycji. - Po wojnie wrócił do stolicy i odbudował swoją pozycję, a wręcz osiągnął jeszcze wyższe apogeum swojej kariery, projektują kolejne gmachy państwowe: budynek sejmu, NBP i Teatr Wielki. Istotny w jego dorobku był też nieistniejący już Pałac Brylla. Również hotel Pasja w Krynicy, zbudowany dla Jana Kiepury – i to jest miejsce, do którego dziś możemy pojechać i poczuć smak oraz jakość wnętrz Bohdana Pniewskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Grzegorz Piątek (autor książki "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy")

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Czy można przesunąć kościół o 21 metrów? Historia prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 05:35
1 grudnia 1962 roku przesunięto o 21 metrów kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie okazała budowla znajduje się przy al. Solidarności 80, wtedy była to al. gen. Karola Świerczewskiego i wchodziła w skład budowanej z rozmachem Trasy W-Z.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To była ta niezabliźniona rana". Prof. Fałkowski o rocznicy rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:13
- W tej chwili, jak z Państwem rozmawiam, patrzę na hrabinę Starzyńską - obraz, który właśnie kupiliśmy, dzisiaj dosłownie przyjechał z zagranicy - wyjawił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, komentując wydarzenia towarzyszące obchodom jubileuszu rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń