REKLAMA

Sylwia Frołow: kobiety u Dostojewskiego są tłem dla tragedii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 18:00
- Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę, natomiast ja zawsze czułam niedosyt, czytając o postaciach kobiecych. Uważałam, że one są nieprawdziwe. Są dziwnie rozedrgane, cały czas krzyczą. Nurtowało mnie to długo, dopóki nie usiadłam nad jego biografią. Kiedy zaczęłam poznawać prawdziwe kobiety wokół niego, pewne rzeczy stały się jasne - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski".
Fiodor Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę - zwróciła uwagę Sylwia Frołow
Fiodor Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę - zwróciła uwagę Sylwia FrołowFoto: Friedrich/Interfoto/Forum

Fiodor Dostojewski FREE 1200_660.jpg
Dostojewski - piąty ewangelista?

Posłuchaj
29:14 Owzk 16.11.2021.mp3 Sylwia Frołow o biografii Dostojewskiego poprzez historię jego kobiet (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Wielka jest radość miłości, lecz cierpienia tak straszne, że lepiej by nigdy nie kochać - pisał Fiodor Dostojewski. Czytelnicy powieści tego genialnego pisarza na pewno zapamiętali wyraziste postaci jego bohaterów - Rodiona Raskolnikowa, Iwana, Aloszy i Dymitra Karamazowych, Piotra Wierchowieńskiego czy księcia Myszkina. Ale przecież utkwiły nam w pamięci także bohaterki stworzone przez Dostojewskiego - Sonia Marmieładowa ze Zbrodni i kary, Nastazja Filipowna z Idioty, czy tytułowa Łagodna z jednego z opowiadań.

Sylwia Frołow zwróciła uwagę, że wszystkie kobiety, pojawiające się na kartach jego powieści, są w tle męskich postaci, a wszystkie tragedie przez niego opisywane, to są tragedie męskie. - W życiu Fiodora było dokładnie na odwrót. Otaczał się kobietami, nie potrafił żyć bez kobiet i rozpaczliwie poszukiwał swojego ideału, który zapewni mu komfort życia – psychiczny i ekonomiczny - wyjaśniła pisarka. - Jego potrzeba przebywania cały czas z kobietą była potężna.

stippa przemyslaw_0915-2.jpg
"Antonówki. Kobiety i Czechow". Posłuchaj lektury w Dwójce

Zdaniem autorki książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski" kobiety opisywane przez rosyjskiego pisarza wydają się nieprawdziwe, pełne egzaltacji, krzykliwe i rozedrgane. - Większość tych kobiet rozedrganych ma swoje odzwierciedlenie w dwóch jego kobietach: pierwszej żonie Marii i kochance Polinie. Ich zachowania były trochę dwubiegunowe, z jednej strony popadały w manię, z drugiej w depresję. I właśnie dlatego on pisał głównie o mężczyznach: po prostu lepiej się znał na psychice i na duszy męskiej.

Czytaj też:


Jak stwierdziła Sylwia Frołow, Dostojewski miał skomplikowane i bogate relacje z kobietami. Korespondował m.in. z Natalią von Visiną, która podarowała mu Ewangelię w jego drodze na katorgę. W listach poruszali temat wiary i teologii, co pokazuje, że potrafił rozmawiać na tematy intelektualne z kobietami. Jednak te doświadczenia nie przełożyły się w ciekawy sposób na literacką twórczość pisarza.

- Wszystkie debaty teologiczne u Dostojewskiego są przedstawione z perspektywy męskiej. Pisząc "Biesy" pokazywał świat rewolucjonistów, a był to czas rewolucjonistek rosyjskich. On nawet chodził do sądów na rozprawy tych rewolucjonistek - a czy to nie jest wielki temat literacki? - mówiła pisarka. - W swojej książce piszę nawet, że mam pretensje, iż nie podjął pewnych tematów, chociaż jak najbardziej mógł - przypomniała.  

Biografka wyznała, że niezwykłym odkryciem było to, iż Dostojewski, mając poglądy konserwatywne, otaczał się głównie kobietami, które można by określić mianem emancypantek. - W tamtych czasach nazywano je nihilistkami, to były rewolucjonistki, które szły "w lud", miały misję edukowania prostych ludzi. Chciały być niezależne i wykształcone. On z jednej strony nie znosił nihilistów, pisał, że potępia to zjawisko, a z drugiej kobiety z tego środowiska niezwykle mu imponowały - mówiła Sylwia Frołow.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Sylwia Frołow (autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski")

Data emisji: 16.11.2021

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

Jaka lekcja płynie z "Idioty" Fiodora Dostojewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 19:36
Szlachetny, prostoduszny, empatyczny, ale i naiwny, budzący gniew i zażenowanie, a nawet bezwstydny. O księciu Myszkinie jako figurze dobra nie z tego świata rozmawialiśmy z Januszem Opryńskim - reżyserem teatralnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwia Frołow: Dostojewski absolutnie przenicował mi duszę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 17:30
- Uważam się za człowieka dobrego, ale gdy czytam Dostojewskiego zaczynam się zastanawiać - opowiadała Sylwia Frołow, autorka biografii Feliksa Dzierżyńskiego oraz "Antonówek" - wielokrotnego portretu Czechowa i kobiet z nim związanych.
rozwiń zwiń