Matka, siostra i wielbicielki. Czechow i kobiety

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:33
Najważniejszymi kobietami życia Czechowa była jego matka, żona Olga i młodsza siostra Masza - mówiła na antenie Dwójki Sylwia Frołow, autorka książki "Antonówki". - Olga i Masza żyły jak siostry i większość życia przeżyły razem. Pół wieku życia bez mężczyzny, którego obie kochały tak samo. Ja w książce piszę, że były wdowami po tym samym mężczyźnie.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: PR/Wojciech Kusiński

Posłuchaj

24:27 [ PR2]PR2 (mp3) 24 listopad 2020 21_30_12v1.mp3 Sylwia Frołow o kobietach Czechowa (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 


tomasz man 1200.jpg
Tomasz Man: w "Trzech siostrach" wszyscy są na jakimś nerwie

Jak złożone relacje łączyły Czechowa z kobietami, z którymi zetknął go los, pokazuje w swojej książce "Antonówki" Sylwia Frołow. Autorka przybliża m.in. postać Olgi Knipper - aktorki, żony Czechowa, która była przy jego śmierci i przeżyła go o ponad 50 lat. Pokazuje także jego młodszą siostrę Maszę, którą Czechow nazywał swoim "druhem i przyjacielem" i której nie udało się zostać malarką.

- Rzeczywiście, Masza w całości poświęciła się Antonowi. Ponieważ miała duszę artystyczną, to dokładnie wiedziała, co on chce w literaturze przekazać. Z drugiej strony miała poczucie odpowiedzialności za brata, który był chory, wzięła na siebie obowiązek prowadzenia całego domu - opowiadała Sylwia Frołow.

Czytaj także:

- Matka żyła długo, ale była słabego zdrowia, więc cały dom był na głowie Maszy. Życie poświęciła swojej miłości do Czechowa. Twierdziła, że nigdy nie była zakochana, ale ja w to nie wierzę. Dwukrotnie miała okazję wyjść za mąż, zrezygnowała, za każdym razem mówiąc, że musi się zajmować bratem. Było paru mężczyzn w niej mocno zakochanych, m.in. Iwan Bunin, przyjaciel Czechowa i przyszły laureat nagrody noblowskiej - mówiła autorka książki. 

Intryguje nas to, czy Sonia z "Wujaszka Wani", Nina Zarieczna z "Mewy" czy Irina, Masza i Olga, czyli tytułowe "Trzy siostry" miały jakieś pierwowzory w rzeczywistości. Jak mówi autorka, siostra pisarza mogła być jednym z pierwowzorów Soni z "Wujaszka Wani", oddanej kobiety, pracowitej, poświęcającej się dla dobra innych.

Kiedy pisarz na trzy lata przed śmiercią potajemnie wziął ślub z Olgą, przyjaciółką Maszy, ta była zdruzgotana i uznała to za zdradę zarówno ze strony Antona, jak i Olgi.

Posłuchaj: "Antonówki. Kobiety i Czechow". Czyta Przemysław Stippa >>>>>

Sylwia Frołow opisuje również nieszczęśliwie zakochaną w pisarzu Lidię Mizinową, która w jednym z listów do niego stwierdziła: "Kiedyś głupio odegrałam rolę sera, którego Pan nie chciał skosztować". W "Antonówkach" możemy też przeczytać listy, które autor "Wujaszka Wani" kierował do zakochanej w nim pisarki Lidii Awiłowej. Dowiemy się również o wielbicielkach Czechowa, a także o poglądach Czechowa na rolę kobiet. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Sylwia Frołow (autorka książki "Antonówki. Kobiety Czechowa")

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Kobiety, ich nogi i buciki. Fascynacje Schulza

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 15:00
– Książka powstała trochę przez przypadek. Zaczęło się od doktoratu w ASP. Zaczęłam pisać, bo chciałam uporządkować archiwalia – mówiła dr Anna Kaszuba-Dębska, autorka książki "Kobiety i Schulz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta w podróży nigdy nie jest samotna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 16:00
– Tylko przed pierwszym wyjazdem kobieta nazywa swoją podróż samotną. Potem już mówi, że podróżuje w pojedynkę lub solo – mówiła Marzena Filipczak, podróżniczka i pisarka.
rozwiń zwiń