Marcin Świetlicki. "Urzeka mnie rytm i brzmienie"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 18:10
- Cały czas myślę o sobie jako o młodym człowieku, jeszcze nie nadszedł moment, kiedy by wszystko spowolniło. Być może prowadzę nawet bardziej intensywne życie niż jako młody człowiek - mówił w Programie 2 Polskiego Radia poeta Marcin Świetlicki w przeddzień swoich 60. urodzin.
Marcin Świetlicki
Marcin ŚwietlickiFoto: Grzegorz Kozakiewicz/Forum

Posłuchaj
39:47 OWZK Dwójka 2021 11 26.mp3 Marcin Świetlicki o wierszach, rytmie i sześćdziesiątce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Swietlicki_www-443x300.jpg
Marcin Świetlicki: jak zatkam uszy, czuję się źle

"Jeszcze mam mnóstwo do odkrycia. Cały czas oczekuję na coś, czego się nie spodziewam. Jeszcze słowa się nie zużyły, jeszcze wiele można z nimi zrobić" - powiedział Marcin Świetlicki na zakończenie rozmów z Rafałem Księżykiem, wydanych cztery lata temu w książce "Nieprzysiadalność". No i jak zapowiedział, tak się stało.

Potem były jeszcze m.in.: wydany w 2019 roku tom "Ale o co ci chodzi", tegoroczna płyta "Rewolucjaaa" grupy Morświn, którą tworzą Marcin Świetlicki, Małgorzata Tekiel i Paulina Owczarek, oraz występy na płytach "Janerka na basy i głosy", "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa, a także wydany w czasie pandemii krążek grupy Świetliki.

Z okazji zbliżających się 60. urodzin Marcina Świetlickiego ukaże się wkrótce tom zatytułowany "Wybór", gromadzący 444 jego wiersze i piosenki. Poeta z około tysiąca napisanych utworów wybrał te właśnie wiersze, które - jak napisał we wstępie - "chciałby, żeby po nim zostały". 

Czytaj także:

- Uznałem, że lepszy będzie wybór, ale bardzo duży. Wyrzuciłem wiersze, których się nie wstydzę - wszystko, co napisałem, ze mnie wyszło i nie można się siebie wstydzić - ale zostawiłem wiersze, z których jestem dumny - zaznaczył.

"Wybór", ułożony w cztery działy, zaczyna się od dość wczesnego wiersza zatytułowanego "Świat". - Najpierw wymyśliłem sobie 444 – tyle miało być wierszy - mówił nasz gość. - Znalazłem, powiedzmy, trzysta wierszy, które akceptuję, i musiałem dosztukowywać. Pytałem wiersz: a ty się naprawdę nadajesz do tej książki? I wiersz mówił: no, weź mnie, weź!

W audycji poeta opowiadał także o umiłowaniu rytmu. - Jakich poetów polskich najbardziej cenię? Cenię ich nie ze względu na treść czy zaangażowanie po jakiejkolwiek stronie, nie ze względu na ich religijność czy niereligijność, tylko - na ich rytmikę.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Marcin Świetlicki (poeta, prozaik, wokalista)

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 21:30
– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yusef Komunyakaa: muzyka stała się fundamentem moich wierszy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 22:00
- Poezja Herberta ma dwa smaki, ale stanowią one jedność. Jeden jest słodko-gorzki, a drugi elementarny i dotyka bezpośrednio żywiołów, chodzi oczywiście o odczuwanie. Bez cielesności poezja byłaby zbyt abstrakcyjna, język uważam za pierwotną muzykę, a ciało jest rezonatorem, nagłaśnia ją. Kiedy wsłuchujemy się w świat, spostrzegamy pewne ruchy, które nas uzupełniają, dzięki nim stajemy się kompletni - mówił na antenie Dwójki poeta Yusef Komunyakaa.
rozwiń zwiń