Małgorzata Małaszko: serię "Jazz.PL" otwierają młodzi ludzie z widowiskowymi talentami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 19:00
- To jest nasz produkt eksportowy, dlatego że możemy się pochwalić ich talentami na całym świecie. Siedmioro młodych ludzi przynosi swoje światy, które przez intensywność wykonawczą są spójne. Ta płyta udowadnia, że to zamknięta, wysmakowana całość. Słychać, że muzycy świetnie się bawią, dzięki czemu my też możemy się bawić - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o pierwszej płycie z serii "Jazz.PL".
Jazz Forum Talents w Studiu S-3
Jazz Forum Talents w Studiu S-3Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • "Jazz Forum Talents" to pierwsza płyta z nowej serii Jazz.PL.
  • Jest zapisem koncertu w wykonaniu niezwykłych muzyków - przedstawicieli młodego pokolenia polskiego jazzu.
  • Seria Jazz.PL związana jest z przypadającą w tym roku 85. rocznicą powstania Programu 2 Polskiego Radia.

Pierwsza płyta z cyklu "Jazz.PL" ukaże się już 18 lutego nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. To zapis występu formacji Jazz Forum Talents w ramach cotygodniowych, piątkowych jazzowych koncertów w Programie 2 Polskiego Radia.

Na scenie Studia S-3 w piątek 9 kwietnia 2021 spotkali się niezwykli muzycy: grający na harmonijce ustnej Kacper Smoliński z Weezdob Collective, gitarzysta Jakub Mizeracki z zespołu Skicki-Skiuk, saksofonista Maciej Kądziela z ZK Collaboration, dwoje prowadzących swoje własne formacje instrumentalistów - pianistka Kasia Pietrzko i skrzypek Tomasz Chyła oraz perkusista Adam Zagórski i basista Roman Chraniuk, tworzący gwiazdorską sekcję rytmiczną. 

- Tylko kwestią czasu było to, że album się pojawi. Cieszę się szalenie, że jest to płyta właśnie Jazz Forum Talents i że to młodzi ludzie z widowiskowymi talentami zaczynają serię "Jazz.PL" - podkreśliła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Pierwsze kroki Jazz Forum Talents

Nazwa Jazz Forum Talents nie przypadkiem kojarzy się z tytułem istniejącego od blisko sześćdziesięciu lat, wydawanego w Warszawie, europejskiego magazynu "Jazz Forum". Pięcioro muzyków pierwszy raz spotkało się na scenie w 2019 roku, na wydarzeniu organizowanym właśnie przez to zasłużone czasopismo. 

Wspólny występ był dla nich niezwykle atrakcyjny, ważny i - jak się okazało - twórczy. Najpierw pojechali wspólnie na kilka koncertów do USA, a po powrocie i doproszeniu do współpracy kolegów z sekcji rytmicznej postanowili dalej razem muzykować, niezależnie od aktywności w swych macierzystych zespołach. Artyści są nie tylko znakomitymi wykonawcami. Każdy z nich z powodzeniem komponuje! 

Muzyczny eksperyment

- Ten zespół był na początku eksperymentem - przyznał Tomasz Chyła, członek Jazz Forum Talents. - Zestawienie liderów, którzy nadzorują własne projekty w jednym miejscu, było dosyć ciekawe i nie było wiadomo, co może przynieść. Ale nasze zestawienie personalne zgrało się ze sobą i przyniosło efekt, który przerósł nas samych. Potrafimy się dogadać i grać razem fajną muzykę, która podoba się nie tylko nam. I wydaje mi się, że ta energia, która od nas bije, może przynieść jeszcze wiele dobrych rzeczy - opowiadał skrzypek.

Jak mówiła pianistka Kasia Pietrzko, Jazz Forum Talents planuje kolejne kroki we wspólnej karierze. - W zeszłym roku zagraliśmy około dziesięciu koncertów i planujemy kolejne, żeby promować płytę - zaznaczyła. - Zespół ewoluował, ponieważ na początku był bardziej międzynarodowy, poprzez koneksje z Sylwestrem Ostrowskim i różnymi wspaniałymi amerykańskimi muzykami. Potem dołączył Adam Zagórski na perkusji i Roman Chraniuk na kontrabasie. Właśnie wtedy ten zespół stał się prawdziwym Jazz Forum Talents, z największymi talentami współczesnego, młodego, polskiego jazzu.

Jazz Forum Talents1200.jpg
Jazz Forum Talents. Młodzi i zdolni razem na scenie w ramach cyklu Jazz.PL

Siła czerpana z różnorodności

Płyta, będąca zapisem koncertu, zawiera siedem utworów autorstwa wszystkich członków formacji. Pełne pasji wykonanie nadaje kompozycjom żywiołowość i tworzy niepowtarzalny styl. "Talents" - w tym określeniu kryje się najbardziej trafna, choć lapidarnie ujęta, charakterystyka zespołu. 

- Jest ich siedmioro, a każde z nich, tworząc program, przyniosło odmienną kompozycję. I w tym tkwi największa siła, ale też całkowicie inna wizja zespołu niż ta, do której byliśmy przyzwyczajeni - wyjaśnił Andrzej Zieliński. - To się nie zdarza ani w polskim, ani światowym jazzie, żeby było siedmiu liderów i wśród nich żadnego pierwszego z równych; żeby wszyscy byli pogodzeni ze sobą, ze swoim miejscem. Każde z nich specjalizuje się w czymś innym i to są różne światy muzyczne, które udało się ułożyć w siedmiu kompozycjach - dodał dziennikarz radiowej Dwójki.


Posłuchaj
32:19 2022_02_16 17_30_58_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 "Jazz Forum Talents". Pierwsza płyta z cyklu "Jazz.PL" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Jazz Forum Talents - pierwszy album z nowej serii Jazz.PL Jazz Forum Talents - pierwszy album z nowej serii Jazz.PL

"Jazz.PL" na 85. urodziny Dwójki

Seria Jazz.PL związana jest z przypadającą w tym roku 85. rocznicą powstania Programu 2 Polskiego Radia. Jak zdradziła dyrektor Dwójki, pierwszy album z tej serii, czyli "Jazz Forum Talents", nie jest ostatnim. - Druga płyta ukaże się w końcówce kwietnia. To będzie Marta Zalewska i Dżamble - wyjaśniła. - Mam nadzieję, że przyniesie dużo przyjemności i satysfakcji. Trzecią płytą, która się ukaże jeszcze w tym roku, będzie koncert Kuby Banaszka - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 Polskiego Radia), Andrzej Zieliński (dziennikarz radiowej Dwójki, prowadzący koncerty z cyku "Jazz.PL"), Kasia Pietrzko (pianistka), Tomasz Chyła (skrzypek)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Jazz Forum Talents" – album w nowej serii wydawniczej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 06:30
Cotygodniowe jazzowe koncerty – nie tylko na antenie Dwójki i w internetowych transmisjach wideo! 18 lutego nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się pierwszy album z nowej serii "Jazz.PL". Pierwszą płytową prezentacją jazzowych koncertów jest zapis występu grupy Jazz Forum Talents. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nasza Miłość". Dorota i Henryk Miśkiewiczowie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 19:20
W cyklu Jazz.PL wystąpił wyjątkowy duet – Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz w nowym projekcie. "Nasza Miłość" to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Nieprzypadkowo powstał on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza.
rozwiń zwiń