Instytut Pileckiego dokumentuje rosyjskie zbrodnie popełniane na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 18:00
Co Polska może zrobić, by pomóc Ukrainie dochodzić sprawiedliwości w związku ze zbrodniami popełnianymi przez wojska rosyjskie? O tym Michał Szułdrzyński rozmawiał z Jakubem Kiersikowskim z Instytutu Pileckiego.
27.04.2022 r. Zniszczony budynek administracji regionalnej w Mikołajowie na Ukrainie
27.04.2022 r. Zniszczony budynek administracji regionalnej w Mikołajowie na UkrainieFoto: PAP/Alena Solomonova

Instytut Pileckiego - w reakcji na atak Rosji na Ukrainę oraz doniesienia o działaniach wojsk rosyjskich wymierzonych w ludność cywilną - powołał Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.

Zadaniem jednostki jest gromadzenie i utrwalanie dowodów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy, a zwłaszcza zbieranie i rejestrowanie relacji świadków.

Posłuchaj
27:51 Owzk 28.04.2022.mp3 Jakub Kiersikowski o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni przez Instytut Pileckiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Temat ten poruszaliśmy już na początku marca tego roku. W "Poranku Dwójki" gościliśmy dyrektora Instytutu Pileckiego prof. Magdalenę Gawin.

- Ciąży na nas obowiązek, żeby zebrać zeznania Ukraińców, którzy byli świadkami nalotów i wszelkich innych zbrodni wobec ludzi, a także wobec infrastruktury, zabytków. Te świadectwa będą służyły także temu, żeby ukarać indywidualnych sprawców, nie tylko przywódców, nie tylko polityków, ale także żołnierzy i najemników rosyjskich, którzy na Ukrainie dokonują zbrodni - mówiła prof. Magdalena Gawin.

Jak dodała, doświadczenie II wojny światowej pokazało, że ważne jest, by te zbrodnie dokumentować na bieżąco i by dotkliwie ukarać agresora. - Rosja po II wojnie światowej nie została ukarana za swoje działania. Jestem pewna, że gdyby miała swoją Norymbergę, nie postępowałaby dzisiaj w taki sposób. Państwo, które jest agresorem i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zbrodnię, dokonuje kolejnych zbrodni - zaznaczyła.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Jakub Kiersikowski (Instytut Pileckiego)

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Trwają ataki na ukraińskie miasta. "Chcą wszystko przeobrazić w Buczę i Mariupol"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 12:11
Jak poinformowała policja obwodu charkowskiego na Facebooku, "cztery osoby zginęły, a 30 odniosło obrażenia w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czernihów nadal niebezpieczny. Rosjanie umieścili miny na cmentarzach, w domach są niewybuchy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 15:15
W okolicach Czernihowa Rosjanie zaminowali cmentarz. Obok grobów nadal widoczne są doły po wydobytych minach. - Ukraińscy żołnierze ostrzegli nas, że cmentarz jest zaminowany i dlatego musimy szukać innego miejsca, by chować zmarłych - powiedział lekarz szpitala w Czernihowie, w którego piwnicach mieści się kostnica. Przywołał historię mężczyzny, który podniósł kosz na śmieci, pod którym znajdował się niewybuch.
rozwiń zwiń