Tomasz Włosok zadaje pytania o sukces i miłość

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 19:00
- Czym jest sukces, dlaczego bierzemy udział w wyścigu szczurów, dążeniu do tego, by być numerem jeden? - zastanawiał się w audycji "O wszystkim z kulturą" Tomasz Włosok, odtwórca jednej z głównych ról w nowym filmie "Piosenki o miłości".
Tomasz Włosok
Tomasz WłosokFoto: PR2

Za rolę Roberta Jaroszyńskiego w "Piosenkach o miłości" Tomasza Habowskiego Tomasz Włosok został nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Grany przez niego bohater pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny, a jego ojciec jest słynnym aktorem.

- Ten film jest mi bliski przez to, w jakim świecie się dzieje, mam na myśli środowisko, zawód artystyczny. Natomiast ja się od tego starałem odcinać, bo najbardziej interesowały mnie procesy, które w nas zachodzą, poszukiwanie szczęścia, to, czym ono jest, co jesteśmy w stanie zrobić, żeby osiągnąć sukces, czym jest sukces, dlaczego bierzemy udział w wyścigu szczurów, dążeniu do tego, by być numerem jeden - mówił Tomasz Włosok. - Gdy przeczytałem scenariusz, poczułem, że chciałbym to przerobić w sobie - mówił aktor.

W rozmowie podkreślił, że drugim ważnym tematem tego filmu było dla niego poszukiwanie miłości i różne postrzeganie jej przez poszczególne osoby.

"Jak zostałem gangsterem", czyli mafia na wesoło

Tomasz Włosok był aktorem docenianym już wcześniej, przed rolą w "Piosenkach o miłości". Artysta jest laureatem nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu za rolę w filmie "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". 

- Nie próbujemy przedstawiać mafii taką, jaką znaliśmy dotychczas. Opowiadamy raczej o czymś brutalnym, ale w lekki i komediowy sposób. Byłem zaskoczony, że tak można o tym opowiadać - mówił niegdyś w "Poranku Dwójki" aktor wcielający się w rolę jednego z bohaterów filmu w reżyserii Macieja Kawulskiego.

Akcja filmu "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" zaczyna się w latach 70., kiedy główna postać, Gangster (w tej roli Marcin Kowalczyk), odkrywa pragnienie pieniędzy, władzy i bycia ponad prawem. Ta oparta na faktach historia pokazuje prawdziwe oblicze polskich mafiosów, którzy zaczynali w kreszowych dresach i stworzyli organizację przestępczą rządzącą całym krajem.

Aktor zaznaczył, że jest to przede wszystkim opowieść o głębokiej przyjaźni pomiędzy głównym bohaterem a Waldenem, w którego wcielił się Tomasz Włosok. - Maciej Kawulski często opowiadał, że chce, aby ta historia była o męskiej, braterskiej miłości - opowiadał gość Dwójki. - Ja jestem zwierciadłem głównego bohatera. Widzi we mnie błędy, jakie popełnił w młodości, i nie chciałby, żebym ja popełniał te same. I ta nasza miłość braterska jest trzonem tego opowiadania - podkreślił.

Posłuchaj
27:52 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura 2022_05_06-17-31-07.mp3 Tomasz Włosok m.in. o swojej roli w filmie "Piosenki o miłości" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Włosok (aktor)

Data emisji: 6.05.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Kazimierz Rudzki. Artysta na słońce i na deszcz

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 18:00
- Najwybitniejszym aktorem nie był i zdawał sobie z tego sprawę, natomiast z całą pewnością był wybitnym człowiekiem teatru przez to, co w tym teatrze zrobił. To nie było tylko aktorstwo - tak o Kazimierzu Rudzkim mówił w Dwójce krytyk teatralny Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Wardejn: teatr pozbawia nas samotności [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 13:00
- Aktor powinien dawać widzowi poczucie, że widzi samego siebie w postaci, którą on kreuje. Wówczas widz mówi: "tak, to moje życie, to o mnie". Moim zdaniem to jest najważniejsze w teatrze, tą drogą zawsze staram się iść - mówił na antenie Dwójki aktor Zdzisław Wardejn.
rozwiń zwiń