REKLAMA

"Milczenie katedry", czyli Bach, Tolkien i inni samotnicy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 19:00
- Ten zbiór zaczyna się od felietonu, który jest dla mnie osobiście najważniejszy i który w samym swoim tytule ma słowo "początek" - to felieton o tytule "Na początku był wrzask", napisany na pierwsze urodziny mojej córki - a zamyka ten zbiór tekst napisany w oczekiwaniu na narodziny mojego syna - mówił Jan Maciejewski o swojej książce "Milczenie katedry".
Samotnicy - obywatele innego świata
Samotnicy - obywatele innego świata Foto: Shutterstock/Jorm S

Wielcy samotnicy

Wydana w marcu tego roku publikacja Jana Maciejewskiego to liczący 550 stron zbiór tekstów. W filozoficznych rozważaniach autora pojawiają się nawiązania do takich postaci, jak Bach, Tolkien, Lewis, Kundera czy Marai.

- Te wszystkie osoby łączy to, że były samotnikami, że szły pod prąd duchowi swojej epoki - mówił Jan Maciejewski. - Jest taka piękna książka "Obcy z wyboru" poświęcona filozofii aspołecznej, samotnikom, i tam jest wspaniała definicja samotności. Autor twierdzi, że samotnicy to ci, którzy są trochę obywatelami innego świata i do tego świata mają takie podejście, że tutaj nie będą mieli żadnego domu trwałego. Osoby, które nie przejmują się duchem epoki, najciekawiej i najgłębiej potrafią skomentować, zrozumieć, przetrawić w dźwiękach, w słowach, nie tylko swoją własną epokę, ale też każdy czas - przekonywał.

Teorie spiskowe i rzeczywisty puls wydarzeń

Jan Maciejewski podczas audycji przyznał, że interesuje się teoriami spiskowymi.

- Zawsze mamy grupę spiskowców, tych, którzy są na górze, a z drugiej strony w każdej teorii spiskowej pobrzmiewa taki ton, że wszystko, co nas otacza, to jest nie do końca istotne, to jest tylko przykrywka wielkiej mistyfikacji, wielkiego planu wdrażanego niezależnie od nas - zauważał.

Jak dodał, przyglądając się samotnikom, osobom, "urywającym się tonowi czy nastrojowi swoich czasów", możemy wychwycić tę "właściwą linię spisku, tej podziemnej rzeki tętniącej pod powierzchnią zdarzeń".

- Jeżeli my się przyłączymy do tego, jeżeli odnajdziemy rzeczywisty puls wydarzeń, to tak naprawdę obalimy to największe niebezpieczeństwo, które teorie spiskowe niosą, czyli odpodmiotowienie naszego życia, przekonanie, że wszystko rozstrzygnęło się bez nas i nasze życie nie ma znaczenia, a my jesteśmy pacynkami pociąganymi za sznurki. W tym sensie spiski to bardzo ciekawy sposób na postrzeganie rzeczywistości - podsumował.


Posłuchaj
25:02 Owzk 19.05.2022.mp3 "Milczenie katedry", czyli Bach, Tolkien i inni samotnicy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jan Maciejewski (autor książki "Milczenie katedry")

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Związki między filozofią konserwatywną a religią

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 18:12
- Na przestrzeni dziejów wiele partii chrześcijańskich czy prawicowych de facto przysłużyło się liberalizacji sceny politycznej. Np. dzięki ich jakiemuś przyzwoleniu, czasami głosowaniu, czasami jakiejś bierności wprowadzono rozwody, aborcję i inne tego typu liberalne, nazwijmy to, swobody, które z perspektywy chrześcijańskiej czy konserwatywnej są przynajmniej wątpliwe społecznie - mówił w Dwójce Tomasz Rowiński, publicysta "Christianitas".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka w więzach przedsądów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 18:00
- Gdyby Kopernik złożył dziś do publikacji artykuł, który opisywałby zupełnie nowy paradygmat, to poruszający się w przyjętym obecnie paradygmacie naukowcy, najprawdopodobniej w toku recenzji by go odrzucili - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Olgierd Sroczyński, filozof, zawodowo związany z branżą IT.
rozwiń zwiń