REKLAMA

Związki między filozofią konserwatywną a religią

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 18:12
- Na przestrzeni dziejów wiele partii chrześcijańskich czy prawicowych de facto przysłużyło się liberalizacji sceny politycznej. Np. dzięki ich jakiemuś przyzwoleniu, czasami głosowaniu, czasami jakiejś bierności wprowadzono rozwody, aborcję i inne tego typu liberalne, nazwijmy to, swobody, które z perspektywy chrześcijańskiej czy konserwatywnej są przynajmniej wątpliwe społecznie - mówił w Dwójce Tomasz Rowiński, publicysta "Christianitas".
Audio
  • Czy konserwatyzm jest możliwy bez religii? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bp Wętkowski: Wielu ludzi zobaczyło, jak kruchy jest los człowieka, a zarazem jak bardzo pyszny jest człowiek
Bp Wętkowski: "Wielu ludzi zobaczyło, jak kruchy jest los człowieka, a zarazem jak bardzo pyszny jest człowiek"Foto: Shutterstock/Darryl Brooks

roger scruton 1200 eastnews.jpg
Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był zwolennikiem ciągłości"

Prowadzący audycję i jego goście zastanawiali się m.in., jakie wnioski można wyciągnąć z prac niedawno zmarłego Rogera Scrutona, jednego z przedstawicieli myśli tradycjonalistycznej i konserwatywnej.

- Ja broniłbym prawomocności takiego podejścia do konserwatyzmu, jakie reprezentuje choćby Scruton. Żeby ją obronić, trzeba wprowadzić bardzo istotne rozróżnienie do wnętrza tradycji konserwatywnej. Mianowicie, jak sądzę, Scruton bardzo dobrze przedstawił to rozróżnienie, rozdzielając dwa rodzaje konserwatyzmu: metafizyczny i empiryczny - przekonywał Tomasz Herbich, publicysta "Teologii Politycznej".

W najnowszym numerze "Plusa Minusa" Tomasz Rowiński analizuje ideowe przemiany ugrupowań konserwatywnych w krajach Europy Zachodniej i stawia tezę, że w sytuacji, w której te partie tracą swoją chrześcijańską tożsamość, niewiele różnią się od innych ugrupowań. Wątek ten został rozwinięty szerzej w czasie audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Tomasz Rowiński (historyk idei, "Christianitas"), Tomasz Herbich (filozof, "Teologia Polityczna")

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 17.30

pg/ac

Czytaj także

Film "Mistrz". Piotr Głowacki: sport zawieszał prawa obozu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 18:00
- W obozach powstał przemysł sportowy. W dzień wolny od pracy były organizowane gry, które miały przynosić rozrywkę esesmanom, ale też przez samych więźniów były traktowane jako chwila normalności, w której nagle zaczynały działać prawa sportu i mógł stanąć naprzeciwko siebie Polak-więzień i esesman - opowiadał odtwórca głównej roli w filmie o legendarnym pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Radziejowska: życiorys Pileckiego prowokuje do stawiania pytań

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 19:36
- Jego niezwykła osobowość inspiruje do przemyślenia własnego życia. Jest to też bardzo uniwersalna postać, która prowokuje do zadania sobie pytania, czy reaguję na zło - mówiła w Dwójce szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piekło ocalonych". Elżbieta Isakiewicz: ta historia przyszła do mnie sama

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 11:53
- Prawie dwie dekady temu znalazłam się w ekipie towarzyszącej polskiemu premierowi, który pojechał do Izraela z pierwszą oficjalną wizytą po 1989 roku. Zdarzyło się wtedy kilka rzeczy, które przywiozłam ze sobą do Polski. To były dwa pytania zadane czystą polszczyzną przez dwóch polskich Żydów, których tam spotkałam - mówiła w Dwójce Elżbieta Isakiewicz.
rozwiń zwiń