Przed premierą "Sonetów krymskich" w Teatrze Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 19:00
Liryczny pamiętnik Adama Mickiewicza z podróży po Krymie już w najbliższą niedzielę (29.05) zabrzmi w Programie 2 Polskiego Radia w formie słuchowiska. - Podróż będzie egzotyczna, orientalna, na pewno będzie ucztą poetycką - zapewniał podczas audycji "O wszystkim z kulturą" reżyser Dariusz Błaszczyk.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Dariusz Błaszczyk, reżyser słuchowiska pt. "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży", prowadzi słuchacza przez kolejne etapy podróży poety-pielgrzyma po dawnych terenach Chanatu Krymskiego.

- Kanwą całej tej historii jest niby-zesłanie Mickiewicza, on oczywiście nie mógł wrócić na Litwę, są tam momenty nostalgiczne. Ale jest też bardzo wiele chłonięcia egzotyki, kultury orientu, która była wtedy bardzo modna w Europie - mówił reżyser.

Poeta-pielgrzym i mędrzec ze Wschodu

Jak przypomniał, w tym poetyckim dzienniku podróży odnaleźć można nie jednego, a dwóch głównych bohaterów.

Pierwszym z nich jest oczywiście poeta-pielgrzym, sam Adam Mickiewicz (w tej roli Krzysztof Kwiatkowski). - To młody, krnąbrny poeta, który jest pewny swego, czuje się najlepszy. Ma pewne nostalgiczne momenty, jest otwarty na świat, ogląda Krym z szeroko otwartymi oczami - mówił reżyser. - Z drugiej strony jest Mirza, to reprezentant pewnej mądrości Wschodu. Krzysztof Wakuliński pięknie się znalazł w tej postaci. Jest tam pewna nostalgia za dawnym Krymem i filozofią i sztuką Wschodu.

Muzyczne pejzaże

Poezja Mickiewicza w radiowej adaptacji zyskała dodatkowy wymiar dzięki muzyce skomponowanej przez Michała Jacaszka.

- Zadaniem dla niego było, żeby nie odnosić się wprost do orientu, chciałem, żeby Michał stworzył elektroniczne, ambientowe pejzaże, które oddają klimat tzw. field recordingów. Miały one oddawać szum stepów, szum morza, wiatr w górach nad przepaścią. To wszystko jest dosyć filmowe - wyjaśniał Dariusz Błaszczyk.

Na premierową emisję słuchowiska "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży" według Adama Mickiewicza zapraszamy Państwa w niedzielę (29.05) o godz. 19.00.

Posłuchaj
28:35 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura 2022_05_25-17-30-02.mp3 Dariusz Błaszczyk zaprasza na słuchowisko pt. "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Adaptacja i reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Jacaszek

Obsada: Krzysztof Kwiatkowski, Krzysztof Wakuliński, Justyna Kowalska, Arina Piskovskaya, Nedim Usejnow


Zobacz reportaż z planu słuchowiska:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Dwójki Polskiego Radia 


Zobacz zapowiedź:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Dwójki Polskiego Radia 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Dariusz Błaszczyk (reżyser)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Juliusz Słowacki. Urodził się poetą, a zmarł prorokiem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:50
175 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu, poeta, który przeszedł do historii jako wieszcz narodowy. – Słowacki ukazuje wielkie możliwości polszczyzny – mówił historyk literatury prof. Andrzej Fabianowski. – On jest wybitnym mistrzem mowy polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od "miłości" po "żółć". Które polskie słowa są… najbardziej polskie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 05:56
Odpowiedź na pytanie o słowa "arcypolskie" może się wiązać zarówno z typowymi dla polszczyzny cechami – przede wszystkim z głoskami i ich wymową – jak i ze znaczeniem tych słów. Bo być może są takie, które w szczególny sposób oddają to, co do polskości przynależy.
rozwiń zwiń