Polskie Radio
Section05
słowotwórstwo

Od "miłości" po "żółć". Które polskie słowa są… najbardziej polskie?

Odpowiedź na pytanie o słowa "arcypolskie" może się wiązać zarówno z typowymi dla polszczyzny cechami – przede wszystkim z głoskami i ich wymową – jak i ze znaczeniem tych słów. Bo być może są takie, które w szczególny sposób oddają to, co do polskości przynależy.
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego słowotwórstwo gramatyka Adam Mickiewicz

Jak naprawdę brzmiał język polski sto lat temu? Kazimierz Nitsch i jego odkrycia

– Na przełomie XIX i XX wieku około 30 procent Polaków, a może i mniej, używało języka ogólnego. Reszta mówiła gwarą. To między innymi skłoniło Kazimierza Nitscha do badań – podkreślał w Polskim Radiu językoznawca prof. Władysław Lubaś. Dziś wspominamy 149. rocznicę urodzin Kazimierza Nitscha, twórcy polskiej dialektologii.
Zobacz więcej na temat:  język polski kultura ludowa Kraków historia Polski słowotwórstwo gramatyka

W poszukiwaniu najstarszych wyrazów. "Niektóre mają pięć tysięcy lat"

Polszczyzna, jak każdy inny język, ma swoją historię. W dużej mierze składają się na nią dzieje wyrazów: ich narodziny, rozwój i odchodzenie. Zdarzają się jednak i wyrazy prastare, którymi posługujemy się na co dzień, nie wiedząc nawet, że brzmią w nich echa wielu tysiącleci.
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna słowotwórstwo Słowianie Aleksander Bruckner gramatyka ewolucja HISTORIA

Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Pretendentów do miana zwycięzcy ogłosiła Rada Języka Polskiego. Wśród nominowanych znalazły się takie określenia jak: "śpiulkolot", "naura" czy "boomer". Jakie słowa mają szanse wejść do codziennego słownika i co oznaczają?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo młodzież słowotwórstwo Martyna Masztalerz Karol Gnat